Dział edukacji filozoficznej w serwisie filozofuj.eu to 5 głównych poddziałów: Filozofia dla dzieci, Filozofia w szkole, Studia filozoficzne, Akty prawne dotyczące edukacji filozoficznej i Próby filozoficzne. Chcemy rozwinąć każdy z nich.
Filozofia dla dzieci
Dział ten adresowany jest głównie do rodziców oraz edukatorów dzieci (w tym tych najmłodszych, od wieku przedszkolnego) i prezentuje porady dotyczące pracy z dzieckiem w domu oraz na filozoficznych zajęciach pozaszkolnych. Rozbudowując ten dział planujemy:
- regularne zamieszczanie publikacji poradnikowych na temat rozbudzania ciekawości w dzieciach, rozwijania ich kreatywności, poprawiania zdolności komunikacji, pobudzania do myślenia krytycznego i rozwijania zaczątków myślenia logicznego ( w tym m.in. wywiadów ze światowej sławy praktykami edukacji filozoficznej czy też omówień wartościowych tekstów z prasy polskiej i zagranicznej dotyczących edukacji filozoficznej),
- regularne zamieszczania na portalu wyników badań na temat korzyści z filozofowania dla rozwoju dzieci,
- regularne publikowanie newsów na temat filozofowania z dziećmi,
- zamieszczanie recenzji książek, gier, zabaw oraz pomocy dydaktycznych do filozofowania z dziećmi,
- organizowanie filozoficznych konkursów z nagrodami dla dzieci.
Filozofia w szkole
W tym dziale, przygotowanym specjalnie dla nauczycieli filozofii i etyki oraz uczniów ze szkół podstawowych i średnich, planujemy:
- regularne publikowanie scenariuszy lekcji filozofii i etyki,
- uruchomienie projektu darmowych szkoleń dla nauczycieli,
- regularne zamieszczanie porad praktyków nauczania filozofii i etyki w formie artykułów i podcastów,
- dostarczanie wszystkich aktualnych informacji dotyczących Olimpiady Filozoficznej.
Studia filozoficzne
Dział adresowany jest głównie do licealistów, czyli tych, którzy są na etapie decydowania o kierunku swojej ścieżki zawodowej i zastanawiają się nad wyborem studiów. Zamierzamy:
- dostarczać pełnego pakietu informacji o ośrodkach, w których można studiować filozofię, informacji potwierdzonych, regularnie aktualizowanych,
- stworzyć miejsce poświęcone wypowiedziom absolwentów, gdzie uczniowie będą mogli zasięgnąć informacji z pierwszej ręki na temat tego, co dało innym studiowanie filozofii w tym potencjalnych kierunków rozwoju kariery zawodowej po ukończeniu tego kierunku.
Akty prawne dotyczące edukacji filozoficznej
Jest to baza skupiająca prawne zarządzania na temat edukacji filozoficznej i etycznej. Chcemy tę bazę regularnie poszerzać i aktualizować, aby była dla wszystkich zainteresowanych: nauczycieli, uczniów i rodziców rzetelnym źródłem usystematyzowanych informacji podanych w jasny przejrzysty sposób.
Próby filozoficzne
Dział ten poświęcony jest prezentacji prac młodych adeptów filozofii (głównie licealistów). W ramach rozwoju tego działu planujemy przeprowadzać cykliczne konkursy dla młodzieży licealnej na najlepszy tekst filozoficzny roku.
Każdy z Was może przyczynić się do realizacji wymienionych celów, wspierając nas za pośrednictwem portalu Patronite.
Ilustracja: Dawn Hudson, publicdomainpictures.net (licencja)
Ps. Jeśli filo-zofia to tylko w językach oryginalnych/wyjściowych (m.in. greka, łacina) i po, niestety, niemiecku…
00000OOOOOOODDDDD