Cele ogólne
- kształtowanie refleksyjnej postawy wobec natury
- kształtowanie postawy odpowiedzialności społecznej
- rozwijanie wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego
- rozwijanie umiejętności dyskutowania i uzasadniania swoich poglądów
Cele operacyjne
Uczeń:
- wyjaśnia rolę natury w życiu człowieka,
- charakteryzuje swoją relację z naturą,
- planuje działania, wspierające ochronę środowiska naturalnego.
Treści kształcenia
- filozofia natury
- odpowiedzialność społeczna
- relacja człowiek – środowisko naturalne
Metody nauczania
- praca z tekstem
- dyskusja grupowa
Środki dydaktyczne
- tekst baśni afrykańskiej
- tekst z lukami do wypełniania przez ucznia
- karta pytań dla ucznia
Formy pracy
- praca z całym zespołem klasowym
- praca indywidualna
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Część wstępna
Powitanie uczniów przez osobę prowadzącą lekcję, prezentacja tematu oraz przypomnienie zasad pracy (sygnalizujemy chęć zabrania głosu, słuchamy siebie nawzajem, nie przerywamy sobie wypowiedzi, dyskutujemy o poglądach, pomysłach, a nie o osobach itd.)
Wiodący problem: Co było pierwsze: człowiek czy natura? Czy to my jesteśmy dla świata czy to świat jest dla nas?
NaCoBeZU – Na Co Będziemy Zwracać Uwagę? – informacja o celach lekcji dla ucznia
Dziś zajmiemy się filozofią przyrody, przeczytamy starą, afrykańską baśń i sprawdzimy, czy i na ile jesteśmy w stanie określić naszą relację z naturą.
Część główna
- Praca z tekstem. Nauczyciel rozdaje Uczniom treść baśni z lukami (Karta pracy Ucznia 1). Następnie odczytuje treść baśni pt. „Dlaczego niebo jest daleko?” (z książki Bajki filozoficzne, autorstwa Michela Piquemala). W trakcie odczytywania baśni, uczniowie uzupełniają luki w swoim arkuszu.
- Refleksja. Po zakończeniu pracy z tekstem nauczyciel rozdaje uczniom karty pytań (Karta pracy Ucznia 2) i wyznacza czas na refleksję i zapisanie myśli w zeszycie. Uczniowie wklejają kartę z pytaniami do zeszytu oraz notują swoje odpowiedzi na pytania. Zachęcamy dzieci do tego, aby swobodnie notowały swoje pomysły, różne myśli, fantazje i idee, nawet jeśli wydają się im dziwne czy zaskakujące.
- Dyskusja. Nauczyciel moderuje dyskusję grupową, wyznacza osoby mówiące, dopytuje, prosi o rozwinięcie, uściślenie. Można też zapisywać główne myśli na tablicy.
Część końcowa
Podsumowanie zajęć i ewaluacja dyskusji grupowej – zwrócenie uwagi na to, kto był aktywny, na ile udawało się uzasadniać poszczególne poglądy, do jakich wniosków doszliśmy.
Możliwa kontynuacja w postaci pracy projektowej
Uczniowie opracowują projekty zespołowe pod hasłem: „Natura była tu pierwsza”. Każda grupa wybiera jeden problem, który uważa za najważniejszy dla środowiska naturalnego, zbiera materiały, dane i przygotowuje prezentację (plakat, ulotki itp.).
PDF karty pracy ucznia do pobrania
Marta Kotarba – z wykształcenia pedagog i filozof; psychoterapeutka i nauczycielka akademicka w stopniu doktora. Stale poszukuje nowych inspiracji. Pasjonatka filozofowania z dziećmi, innowacji pedagogicznych oraz metody projektu w edukacji (PBL – project-based learning). Naucza etyki w Społecznej Szkole Podstawowej nr 26 STO im. prof. Jigorō Kanō, a także wykłada we Wszechnicy Polskiej Szkole Wyższej w Warszawie. Jednocześnie prowadzi prywatny gabinet psychoterapii na warszawskim Mokotowie. Dużo czyta, nieco pisze, działa społecznie. Interesują ją ludzie, ich wybory i drogi, którymi podążają. Nigdy nie odmówi filiżanki dobrej kawy!
“Dla jednych niebo jest daleko dalekie dla innych blisko bliskie!
Takie to życie mamy niesprawiedliwe i pokrętne!”