Tegoroczna nowość – dwie formuły
W związku z ostatnią reformą edukacji i tym, że do tegorocznej matury przystępują uczniowie, którzy realizowali dwie odmienne podstawy programowe, obecny egzamin dojrzałości jest przeprowadzany w dwóch wersjach: Formule 2015 i Formule 2023. Poniżej wymieniamy kategorie osób, które przystępują do egzamianu w pierwszej jak i drugiej wersji.
Formuła 2015 dotyczy:
- uczniów 4‑letniego technikum oraz branżowej szkoły II stopnia, którzy ukończą szkołę w roku szkolnym 2022/2023,
- wszystkich absolwentów liceów ogólnokształcących, techników, szkół artystycznych oraz branżowej szkoły II stopnia, którzy ukończyli szkołę do roku szkolnego 2021/2022 włącznie,
- absolwentów liceów profilowanych oraz techników uzupełniających dla młodzieży, którzy ukończyli szkołę do roku szkolnego 2013/2014 włącznie,
- absolwentów ponadpodstawowych szkół średnich, którzy pierwszy raz przystąpili do egzaminu maturalnego w latach 2018–2022, ale nie uzyskali świadectwa dojrzałości,
- absolwentów uzupełniających liceów ogólnokształcących, którzy ukończyli szkołę do roku szkolnego 2012/2013 włącznie,
- osób, które uzyskały lub uzyskają świadectwo ukończenia LO na podstawie egzaminów eksternistycznych,
- osób, które posiadają świadectwo lub inny dokument – potwierdzający wykształcenie średnie lub średnie branżowe – wydane za granicą, ale nieuprawniające do podjęcia studiów w Rzeczypospolitej Polskiej, które przystępują do egzaminu maturalnego po raz kolejny.
Formuła 2023 dotyczy:
- uczniów 4‑letnich liceów ogólnokształcących oraz szkół artystycznych realizujących program 4‑letniego liceum ogólnokształcącego, którzy ukończą szkołę w roku szkolnym 2022/2023,
- absolwentów ponadpodstawowych szkół średnich, z wyjątkiem absolwentów, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego po raz pierwszy w latach 2018–2022, ale nie uzyskali świadectwa dojrzałości,
- osób, które posiadają świadectwo lub inny dokument – potwierdzający wykształcenie średnie lub średnie branżowe – wydane za granicą, ale nieuprawniające do podjęcia studiów w Rzeczypospolitej Polskiej, które przystępują do egzaminu maturalnego po raz pierwszy.
Filozofia na maturze
Filozofia jest jednym z przedmiotów, które można wybrać na maturze jako tzw. przedmiot dodatkowy. Absolwent ma prawo przystąpić do egzaminu z nie więcej niż sześciu takich przedmiotów, a jeden z nich musi wybrać obowiązkowo. Egzamin z niego składany jest pisemnie i tylko na poziomie rozszerzonym.
Dlaczego warto wybrać filozofię jako przedmiot dodatkowy? Choćby dlatego, że wyniki matur z filozofii uwzględniane są w procesie rekrutacji na większość humanistycznych kierunków studiów.
Olimpijczycy
Laureaci i finaliści Olimpiady Filozoficznej, której magazyn „Filozofuj!” już kolejny rok patronuje, są zwolnieni z egzaminu maturalnego z filozofii. Na świadectwie otrzymują z tego przedmiotu najwyższy wynik. Zachęcamy więc do udziału w przyszłorocznej edycji Olimpiady Filozoficznej. W wakacje, jak co roku, podamy tematy esejów, których napisanie stanowi pierwszy jej etap.
Organizacja egzaminu maturalnego z filozofii
Matura z filozofii zaplanowana jest na 180 minut. Arkusz egzaminacyjny będzie zawierał około 20 zadań. Jednym z zadań otwartych będzie sformułowanie dłuższej wypowiedzi pisemnej (wypracowania) na jeden spośród dwóch podanych tematów. Więcej informacji znajdziecie tutaj i tutaj (filozofia, Formuła 2015) oraz tutaj i tutaj (filozofia, Formuła 2023). Jeśli chcecie przekonać się o poziomie trudności matury z filozofii, rzućcie okiem na rozwiązania arkuszy z roku 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 i 2022. W tym roku również, wzorem lat ubiegłych, udostępnimy Wam arkusze egzaminacyjne (jak tylko zostaną upublicznione przez Centralną Komisję Egzaminacyjną) oraz nasze autorskie propozycje rozwiązań! Oczywiście do obu wersji – w Formule 2015 i Formule 2023.
Pamiętajcie, każdy zdający powinien mieć na egzaminie długopis (lub pióro) z czarnym tuszem przeznaczony do zapisywania rozwiązań.
Termin główny egzaminu z filozofii to wtorek 9 maja godz. 14:00. Dla absolwentów, którzy z przyczyn losowych nie będą mogli przystąpić wtedy do egzaminu, wyznaczony został dodatkowy termin: poniedziałek 5 czerwca o godzinie 14:00. Wyniki matur ogłoszone zostaną zaś 7 lipca.
Maturzystom życzymy połamania długopisów! Filozofujcie!
Źródło: cke.gov.pl
W 3. numerze magazynu „Filozofuj!”, który wczoraj pojawił się w stacjonarnych punktach sprzedaży, znajdziecie dodatek maturalny, z którego dowiecie się, gdzie można studiować filozofię i jaką ofertę przygotują dla Was poszczególne ośrodki akademickie. Koniecznie zajrzyjcie też do zakładki Studia filozoficzne na naszej stronie! Będziecie tam mogli przeczytać aktualne informacje dotyczące możliwości studiowania filozofii w Polsce, a także odpowiedzi na pytania, czy i dlaczego warto wybrać studia filozoficzne.
Skomentuj