Temat tegorocznych spotkań to „Filozofia-polityka-wspólnota”, co koresponduje z IV edycją konkursu na esej filozoficzny o Nagrodę im. Barbary Skargi – „Pomyśleć wspólnotę”. Jak piszą organizatorzy: „Chodzi, mówiąc najkrócej i najprościej, o napięcie pomiędzy możliwie precyzyjnym, być może krytycznym, ale jednak opisem zastanej rzeczywistości a ewentualnym projektem świata mającego czy to dopiero nadejść, czy służyć za wzorzec lub jako regulatywna idea dla podejmowanej każdorazowo aktywności i refleksji. Wbrew pozorom – i tego między innymi uczą nagrodzone eseje, którym poświęcony jest tegoroczny cykl – niepodobna tu dokonać w pełni jednoznacznego wyboru”.
Najbliższe spotkanie z cyklu odbędzie się 30 marca 2017 i będzie dotyczyło finałowego eseju Krzysztofa Pacewicza pt.: „Fluks. Wspólnota płynów ustrojowych”. Jak podkreśla sam autor, publicysta i doktorant na wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego: „Fluks to krzyk całkowicie wysterylizowanego nowoczesnego podmiotu, odizolowanego od świata zewnętrznego i nieustannie obawiającego się zakażenia obcą materią. Fluks to protest suchego ciała, które z powodu nadmiernej higieny cierpi na ciągłe alergie i choroby autoimmunologiczne. Fluks to hymn na cześć przełamującego granice ciał politycznych i ciał indywidualnych przepływu płynów ustrojowych. Fluks to ćwiczenie z myślenia wspólnoty materialnej, lepkiej i płynnej”. W spotkaniu wezmą udział także prof. Magdalena Środa oraz dr Joanna Bednarek.
Pierwszy cykl medytacji filozoficznych odbywał się z inicjatywy prof. Cezarego Wodzińskiego w latach 2013–2015. Wówczas składy się na niego wykłady wybitnych polskich i ukraińskich intelektualistów. „Nowe medytacje filozoficzne” chcą kontynuować tę tradycję, organizując debaty w wyjątkowych warunkach Łazienek Królewskich.
Pełny program spotkań w ramach „Nowych medytacji filozoficznych”:
- 9 marca 2017 – dr hab. Michał Herer (laureat IV edycji Konkursu) – „Pochwała przyjaźni”
- 30 marca 2017 – Krzysztof Pacewicz (finalista IV edycji Konkursu) – „ Fluks. Wspólnota Płynów Ustrojowych”
- 6 kwietnia 2017 – dr Michał Krzykawski – „Inne i wspólne. Trzydzieści pięć lat francuskiej filozofii”
- 27 kwietnia 2017 – dr Joanna Bednarek – „Życie, które mówi. Nowoczesna wspólnota i zwierzęta”
- 18 maja – dr Jacek Dobrowolski – „Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata nowoczesnego”
Opracował: Mateusz Tofilski
Łazienki Królewskie w Warszawie
9 marca–18 maja 2017
Strona internetowa organizatorów
Wydarzenie na Facebooku
Skomentuj