Publikacja ma formę słownika, w którym każde hasło jest omawiane przez ekspertów z danej dziedziny. Hasła obejmują zarówno podstawowe, jak i bardziej złożone analizy definicji, co czyni książkę przystępną dla szerokiego grona odbiorców. Główną ideą książki jest dewzrost, czyli idea krytykująca dominujący w dzisiejszym świecie nieustanny wzrost gospodarczy, który – zdaniem autorów i ekspertów – prowadzi nie tylko do degradacji środowiska, ale również do pogłębiania się nierówności społecznych. Autorzy proponują alternatywne podejście, skupione na zrównoważonym rozwoju, redukcji konsumpcji i produkcji oraz promowaniu lokalnych, demokratycznych struktur społecznych.
W poszczególne rozdziałach mamy do czynienia z interdyscyplinarnym podejściem do idei dewzrostu. Książka łączy perspektywy, hasła oraz szkoły myślenia z różnych dziedzin, takich jak ekonomia, socjologia, ekologia czy filozofia, co pozwala czytelnikowi na kompleksowe zrozumienie tej idei. Forma słownika ułatwia nawigację po treści, a jasny język i rzetelnie wyjaśnione definicje czynią ją dostępną zarówno specjalistów jak i laików. Widać również jej aktualność w poruszanych tematach. Są one niezwykle istotne nie tylko w kontekście kryzysów ekologicznych, ale i społecznych, co czyni tę książkę ważna pozycją w debacie o przyszłości naszej planety.
Należy zwrócić uwagę także na jej słabe strony. Publikacja przedstawia wizję, która często wydaje się utopijna, nieuwzględniającą problemów, jakie pojawiłyby się podczas jej wdrażania. Co więcej, proponowanym tezom miejscami brakuje dostatecznej liczby danych empirycznych, które mogłyby przekonać do nich sceptyków. Przykładowo, opisuje wizję zastąpienia aktualnego modelu wzrostu gospodarczego bardziej zrównoważonym, w którym to dewzrost – jako przeciwieństwo wzrostu – stanowi fundamentem. Brak jednak analiz empirycznych, które przedstawiałyby, jak wpłynęłoby to na gospodarki w praktyce.
Jednak należy pamiętać, że omawiana w tej recenzji książka ma postać słownika pojęć, co oznacza, że jej celem jest raczej przedstawienie idei i zaproszenie do dyskusji na tematy związane z nadmiernym konsumpcjonizmem w dzisiejszym świecie, niż szczegółowa analiza naukowa. Autorom książki zależy bardziej na uświadomieniu społeczeństwa o zagrożeniu związanym z ideą globalnego wzrostu, niż na przedstawieniu gotowych rozwiązań
Podsumowując, Dewzrost. Słownik nowej ery to książka dla wszystkich zainteresowanych alternatywnymi rozwiązaniami i modelami społeczno-ekonomicznymi, oferująca dogłębną analizę koncepcji dewzrostu oraz praktyczne wskazówki dotyczące jej aplikacji w dzisiejszym świecie. Publikacja ta nie tylko dostarcza nowego słownictwa, ale także proponuje świeże spojrzenie na naszą relację z planetą, innymi istotami oraz strukturami społecznymi. Autorzy podkreślają konieczność przemyślenia dotychczasowych praktyk gospodarczych i społecznych w obliczu narastających kryzysów ekologicznych i nierówności społecznych. Pragną, aby „ekonomia oszczędności dla większości i prywatna przyjemność dla niewielu zostały zastąpione ekonomią wspólnej uczty dla wszystkich świadomych jednostek”.
Mikołaj Baczewski
G. D’Alisa, F. Demaria, G. Kallis (red.), Dewzrost. Słownik nowej ery, Łódź 2020.
Interesują Cię recenzje innych książek filozoficznych? Zajrzyj do naszego działu Omówienia i recenzje.
Prowadzenie portalu filozofuj.eu – finansowanie
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
TO MÓJ BRAT!