Poprzez uczestnictwo w projekcie uczniowie gimnazjów będą mieli znakomitą okazję do poszerzenia swojej wiedzy z zakresu historii, etyki oraz wiedzy o społeczeństwie, ale także nauczą się jak właściwie przemawiać, prowadzić argumentację oraz bronić swojego stanowiska. Poza tym konkurs to świetna okazja do integracji młodych ludzi z różnych poziomów edukacyjnych, ponieważ każda z gimnazjalnych drużyn będzie miała swojego licealnego mentora, osobę już doświadczoną w debatowaniu.
10 lutego w IX Liceum Ogólnokształcącym odbyło się szkolenie dla wszystkich uczestników tegorocznego projektu. Obejmowało ono przede wszystkim kwestie związane z tworzeniem argumentacji, a także specyficznymi formułami debaty oksfordzkiej i debaty pokazowej. Przeprowadzono także losowanie grup eliminacyjnych oraz tez, których poszczególne grupy będą bronić w trakcie debaty. W pierwszej fazie uczestnicy dyskusji będą poruszać takie kwestie jak między innymi: „Książki papierowe to relikt przeszłości”, „Stanisław August Poniatowski odpowiada za rozbiory Polski”, a w finale: „Tworząc nowoczesną Gdynię nie można zapominać o przeszłości”, „Aby istnieć człowiek musi się buntować” i „Jakie słowa wypowiesz, takie usłyszysz”.
Finał konkursu odbędzie się już 24 marca w VI Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni. Koordynatorem całego projektu jest pani Maria Łojek-Kurzętkowska.
Opracował: Mateusz Tofilski
VI Liceum Ogólnokształcące im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni (ul. Mikołaja Kopernika 34, 81–001 Gdynia)
24 marca 2017 roku
Strona internetowa organizatorów Wydarzenie na Facebooku
Skomentuj