Czy szczęście lub pech mogą wpływać na to, że zostaniemy obarczeni winą za skutki zdarzeń? Jak się wydaje, by mówić o moralnej odpowiedzialności, musimy zakładać, że byliśmy w stanie zapobiec konsekwencjom zaistniałego zła. Czy jednak zawsze mamy wpływ na to, czego później żałujemy, co sobie wypominamy, co wypominają nam inni? Czy nasze życie i nasze działania nie zależą w dużej mierze od przypadku? Szczególnie w obecnych czasach – niepewności, niepokojów społecznych, wojen i epidemii takie pytania silnie dochodzą do głosu. Warto o nich porozmawiać.
Problem trafu moralnego rodzi wiele ważnych pytań. Zaproszeni goście na gdańskim spotkaniu podejmą m.in. następujące kwestie:
- Czy możemy ponosić odpowiedzialność moralną za to, co od nas nie zależy? A jeśli nie, to czy moralność jest zupełnie wolna od przygodności?
- Czy można nas winić za to, czego nie zamierzaliśmy zrobić a nawet nie byliśmy w stanie przewidzieć? Czym jest residuum moralne?
- Czy założenie istnienia trafu konstytutywnego odbiera nam wolność woli?
Spotkanie podzielone zostanie na dwie części: najpierw będzie można wysłuchać dyskusji zaproszonych ekspertów. Następnie głos zostanie oddany publiczności – każdy z przybyłych będzie mógł zadać pytanie. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału!
Podczas spotkania będzie można zakupić drukowaną wersję czasopisma w promocyjnej cenie oraz uraczyć się ciepłym napojem w kawiarni Cafe Oficyna 🙂
W dyskusji wezmą udział:
Paweł Pijas – doktor filozofii, adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Gdańskiego, absolwent Kolegium MISH KUL i Wydziału Filozofii KUL. Zainteresowania badawcze: etyka, epistemologia, historia filozofii (M. Scheler, F. Nietzsche, B. Williams), metafilozofia.
Wojciech Jankowski – mgr, absolwent prawa i filozofii na UG. Asystent w Katedrze Teorii i Filozofii Państwa i Prawa- WPiA UG. Aplikant adwokacki, mediator.
Spotkanie poprowadzi Paweł Sikora.
Szczególne podziękowania kierujemy do naszego Partnera – Kawiarni „Cafe Oficyna”:
Wydarzenie jest objęte Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Gdańska:
„Filozofuj!” jest w gronie partnerów „ Metropolitarnej Karty do Kultury” Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Podczas gdańskich spotkań Klubów „Filozofuj!” posiadacze „Karty do Kultury” będą mogli zakupić czasopismo „Filozofuj!” z 20% rabatem! Na temat „Karty do Kultury” można przeczytać > tutaj.
Nieposiadający „Karty do Kultury” będą mogli zakupić drukowaną wersję czasopisma z 15% rabatem. Uczestnicy spotkania otrzymają też kupony rabatowe na zamówienie prenumeraty czasopisma.
Dziękujemy naszym Patronom:
Czas: poniedziałek, 16 maja, o godz. 18.00
Miejsce: Cafe Oficyna, ul. Chlebnicka 24/25, Gdańsk
Wydarzenie na Facebooku
Zobacz relację ze spotkań Klubów „Filozofuj!” w innych miastach.
Kluby „Filozofuj!” – to nieformalne grupy współpracowników i sympatyków czasopisma „Filozofuj!”, organizujące w swoich miejscowościach imprezy (np. konferencje, spotkania dyskusyjne lub promocyjne) popularyzujące filozofię pod patronatem Redakcji „Filozofuj!”. Więcej informacji > tutaj.
mapa:
Skomentuj