Według raportu opublikowanego na łamach prestiżowego czasopisma Mitteleuropäische Studien zur Genealogie und Identität, zespół genetyków i historyków pod kierunkiem prof. dr. Heinricha Altenbrucha przeprowadził złożone badania DNA krewnych Fryderyka Nietzschego. W połączeniu z analizą nieznanych dotąd dokumentów parafialnych z terenu Prus Wschodnich udało się jednoznacznie ustalić, że ród Nietzschego wywodzi się… z Polski.
Konkretnie – z drobnoszlacheckiego rodu Nieckich herbu Jastrzębiec, osiadłego niegdyś w okolicach Łomży.
„Wszystkie ślady prowadzą do Polski” – mówi prof. von Altenbruch. – „Analiza chromosomu Y wskazuje na charakterystyczny dla polskiej szlachty podtyp haplogrupy R1a, a dokumenty odnalezione w Archiwum Państwowym w Olsztynie jednoznacznie wskazują, że przodek Nietzschego, Andrzej Niecki, wyemigrował w XVI wieku do Saksonii, uciekając przed prześladowaniami ze względu na wyznawanie protestantyzmu, tam jego nazwisko uległo germanizacji.”
W świetle tych ustaleń na nowo rozbrzmiewają słowa samego Nietzschego z Ecce Homo:
„Ich bin ein Pole, durch und durch” („Jestem Polakiem – na wskroś”).
Badacze sugerują, że dotychczas uważana za ekscentryczny żart deklaracja mogła być… głosem prawdy, który wyprzedził naukę o ponad sto lat.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP zapowiedziało już, że wystąpi do UNESCO o uznanie dzieł Fryderyka Nietzschego za „część niematerialnego dziedzictwa kulturowego Polski”. W Łomży trwają natomiast pierwsze rozmowy o ustanowieniu Dnia Nietzschego oraz przemianowaniu jednej z ulic na ul. Fryderyka Nieckiego.
Aktualizacja (14.27): Ministerstwo Edukacji i Nauki rozważa uzupełnienie podstawy programowej z filozofii o nowy dział: „Filozofia polska: od Kołłątaja do Nietzschego”.
Źródło: Mitteleuropäische Studien zur Genealogie und Identität vol. 2 (2025)
Prowadzenie portalu filozofuj.eu – finansowanie
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Nietzsche pisał tak w okresie szaleństwa.
Herb Jastrzębiec też jest związany z nazwiskiem Czerniawski jak i 6 innych. Czerniawscy to herbowni.
Najciekawiej wygląda herb Rola.
Zobacz, że Nietzche to jednak trochę przyjaciel mój, tak. To takie historyczne jest, że czas jest nam tym co umożliwia rozmowę. Musisz mówić a tekst lub poeta, napisze to co usłyszy.
Hm, od dłuższego czasu czytając książki jest to widoczne. Nie trzeba nic mówić do kartki. To autor sam usłyszy.