Zmiany wprowadziliśmy zarówno do programu nauczania, jaki i planu dydaktycznego oraz planu wynikowego. Uaktulaniony rozkład materiału już powinien pojawić się też na platformie Vulcan.
Autorzy Programu:
Jacek Frydrych – dr nauk humanistycznych w zakresie filozofii; nauczyciel mianowany, ekspert Centralnej Komisji Edukacyjnej. W latach 1998–2019 nauczyciel akademicki; od 2004 nauczyciel filozofii i etyki w III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Współautor podstawy programowej w zakresie filozofii i etyki oraz publikacji: Vademecum Nauczyciela. Wdrażanie podstawy programowej w szkole ponadpostawowej. Filozofia, etyka (2019). Autor i realizator szkoleń dla konsultantów, doradców metodycznych i nauczycieli (we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji). Autor programu nauczania: „Filozofia i literatura”.
Jacek Wojtysiak – profesor filozofii; wieloletni wykładowca Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II; autor sześciu książek oraz kilkuset artykułów naukowych i popularyzatorskich; kilka lat uczył filozofii w liceum, a do dziś chętnie filozofuje z młodzieżą, w tym ze swoimi synami i bratankiem; tak jak Arystoteles oraz Immanuel Kant lubi spacery w poszukiwaniu złotego środka.
Więcej na temat Programu przeczytacie > tutaj.
Poniżej prezentujemy zaktualizowane materiały w plikach do pobrania.
Program nauczania w formacie w PDF
Plan dydaktyczny w formacie w PDF
Plan wynikowy w formacie w PDF
- przykładowe lekcje na podstawie podręcznik – Analiza wybranego problemu moralnego i Spór o sposób uzasadniania twierdzeń w etyce;
- kurs e‑learningowy, oparty na podręczniku – zrodla-madrosci.pl.
Podręcznik Źródła mądrości
Autorem pierwszej części podręcznika jest prof. Jacek Wojtysiak, znany i ceniony filozof akademicki, autor wielu książek, członek rady naukowej magazynu „Filozofuj!”, świetny dydaktyk, z dużym stażem nauczycielskim w szkole, współtwórca poprzedniej podstawy programowej do filozofii w zakresie podstawowym dla liceum i technikum. Zaletą podręcznika Źródła mądrości jest interesująca, spójna i potoczysta narracja, którą prowadzi autor oraz podanie ciekawych informacji uzupełniających bez nadmiarowych treści. Do każdej lekcji dołączone są propozycje lektur uzupełniających i poszerzających wiedzę oraz dwojakiego rodzaju zadania: 1) sprawdzające wiadomości nabyte w trakcie lekcji oraz 2) skłaniające do filozofowania na własną rękę.
Zamów podręcznik teraz
Podręcznik zawiera też wszystkie teksty źródłowe wymienione w podstawie programowej (obowiązkowe i opcjonalne). Są one – podobnie jak lekcje z pierwszej części podręcznika – zaopatrzone w zadania inspirujące do samodzielnego myślenia. Zarówno teksty źródłowe, jak i zadania przygotował dr Marcin Iwanicki – ceniony nauczyciel akademicki, stały współpracownik magazynu „Filozofuj!”, entuzjasta edukacji filozoficznej.
Więcej na temat samego podręcznika przeczytacie > tutaj.
Prowadzenie portalu filozofuj.eu – finansowanie
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Skomentuj