Charakter konferencji jest interdyscyplinarny, ona sama zaś ma za zadanie zestawienie oraz porównanie stanowisk wyróżnianych w naukach humanistycznych i społecznych, a szczególnie w obrębie filozofii, literaturoznawstwa oraz wiedzy o sztuce. Tematem przewodnim ma być życie ludzkie, jego kondycja i los. Owe zagadnienia są podejmowane w ramach wielu nurtów myślowych, obrady i dyskusje mają więc umożliwić wymianę poglądów z różnych perspektyw, typów refleksji czy koncepcji i tradycji filozoficznych.
Poruszone mają zostać m.in. następujące tematy:
- przemijanie i czas życia;
- ludzka sprawczość i czas sensu;
- eschatologia, jej dzisiejszy status, perspektywy i zadania;
- cel i znaczenie osobowego istnienia;
- dawny i współczesny namysł nad swoistością, przeznaczeniem i dążeniami ludzkiego bytu;
- historyczny charakter idei człowieka a dziejowość i przygodność fenomenów egzystencjalnych.
Zagadnienie egzystencji można analizować na wiele różnych sposobów: od wykładni skoncentrowanych na bezpodstawności jednostkowego istnienia, jego zagadkowości i trudach aż do opisów ukazujących stabilne fundamenty samorozumienia i podmiotowych dokonań. Debaty w sekcjach dotyczyć będą szeregu kontrowersyjnych i spornych zagadnień, a pośród nich m.in. teorii, według której sam człowiek to jedynie wytwór dyskursu pewnej epoki, a więc i jego sprawy – troski i osiągnięcia – mają charakter przejściowej opowieści.
Zgłoszenia należy przesyłać na adres: humanizm@amu.edu.pl do 25 marca 2017 r.
Opłata konferencyjna wynosi 250 złotych. Istnieje możliwość wykupienia miejsca noclegowego w hotelu akademickim Jowita. Maksymalny czas wystąpienia to 20 minut. Przewidziana jest publikacja pokonferencyjna. Należy pamiętać, że organizatorzy mają prawo do selekcji nadesłanych referatów.
Do komitetu organizacyjnego należą: prof. Ewa Piotrowska (Zakład Antropologii Filozoficznej Instytutu Filozofii UAM, Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Antropologii Filozoficznej), dr hab. Mariusz Moryń (Zakład Antropologii Filozoficznej Instytutu Filozofii UAM i Polskie Towarzystwo Antropologii Filozoficznej) oraz mgr Damian Kałużny (Instytut Filozofii UAM).
Opracował: Michał Walkowski
Instytut Filozofii UAM, ul. Szamarzewskiego 89c, 60–568 Poznań
9 — 10 czerwca 2017
Strona internetowa organizatorów Wydarzenie na Facebooku
Skomentuj