Wraz z rozwojem neuronauki i nauk kognitywnych zdecydowanie na popularności zyskała ewolucyjna teoria moralności oraz tzw. embodied perception (percepcja ucieleśniona), związane z automatycznymi, nieświadomi procesami poznawczymi. Odpowiedzią na ten trend może być pochylenie się nad zagadnieniem kompetencji moralnej. Jak piszą organizatorzy konferencji: „Czy sądy i decyzje moralne rodzą się bezwiednie i automatycznie? Przed laty etyką wstrząsnął »merdający psi ogon«. Ledwie ocknęła się po tym, jak Dennett podważył wolną wolę. Dzisiaj cios za ciosem zadaje etyce »embodied cognition«. Czy kompetencja moralna ocali etykę? Czym jest i jak działa?”.
Odpowiedzi na te pytania można szukać między innymi w teorii prof. Georga Linda na temat kompetencji kognitywno-moralnych i dyskursywnych. Pokazuje on w niej, że redukcjonizm do niczego nie prowadzi, a kompetencja moralna działa na wielu poziomach, nieświadomie i świadomie. W końcu „w pewnych sytuacjach wprawa i automatyzm przydają się bardziej niż długotrwałe wywody w stylu Kanta. Nie lekceważmy jednak wywodów: wiele konfliktów, dylematów i nowych wyzwań wymaga rzetelnego namysłu! Konferencja Moral competence: A brand new research topic in cognitive psychology, ethics and law wkracza w samo epicentrum tej światowej debaty”. Zatem jest to świetna okazja do wymiany poglądów i otwartej dyskusji na temat ludzkiej moralności oraz jej funkcjonowania w codzienności, dlatego wszyscy zainteresowani są na nią bardzo serdecznie zaproszeni.
Konferencja jest częścią organizowanych w Poznaniu warsztatów KMDD, których autorem jest właśnie prof. Lind. Jest to profesjonalny trening mający na celu wzmocnienie naszych kompetencji kognitywno-moralnych oraz dyskursywnych, co przekłada się na codzienne życie. Dyskusje według Konstanckiej Metody Dyskusji Dylematu (KMDD) mogą przydać się w szkole, urzędzie, na uniwersytecie czy w korporacji. Sesje warsztatów dają sposobność doskonalenia umiejętności niezależnego rozumowania oraz argumentacji, a także poprawnego przeprowadzania dyskusji. Uczestnicy warsztatów nabierają motywacji do zabierania głosu w dyskusji, a jednocześnie stają się bardziej uważni w jej trakcie, zyskując tym samym poczucie odpowiedzialności za własne słowa.
W programie warsztatów:
- dyskusja KMDD®;
- nauka konstruowania i przedstawiana profesjonalnych, edukacyjnych dylematów;
- bardzo dużo praktyki;
- zaplecze naukowe i metodologia KMDD® oraz Testu Osądu Moralnego (MCT®);
- ewaluacja metodą MCT®;
- możliwość udziału w sympozjum prezentującym najnowsze badania nad kompetencją moralną i jej rozwojem;
- odkrycie, że moralność i etyka to także kwestia zdolności sądzenia, podejmowania decyzji, argumentowania, a nie same wartości, normy i ślepe podporządkowanie się nakazom i zakazom;
- odkrycie, że najtrudniejszym wyzwaniem dla naszego moralnego umysłu są dylematy moralne;
- odkrycie, że możesz wzmocnić swój moralny umysł i wzmacniać swoją postawę moralną wśród innych;
- odkrycie, że proces moralny toczy się podświadomie i świadomie.
Opracował: Mateusz Tofilski
: UAM Poznań, Collegium Maius, ul. Fredry 7
: 29–30 września 2017 (konferencja); 26–29 września 2017 (warsztaty KMDD)
Strona internetowa organizatorów
Skomentuj