Uczestnicy zmierzą się z pytaniami o początek życia, uwzględniając bardzo różne perspektywy. Każdy z prelegentów będzie odpowiadał na zadane przez prowadzącego pytania, formułując swoje stanowisko oraz przedstawiając argumentację, a także odnosił się do argumentów współuczestników. Organizatorzy przewidują również możliwość zadania pytań przez publiczność. Debatę poprowadzi prof. Bogdan Dziobkowski, prodziekan Wydziału Filozofii UW i redaktor naczelny „Przeglądu Filozoficznego”.
Każdy z prelegentów reprezentować też będzie inny obszar badawczy.
Prof. Ewa Bartnik jest wybitnym biologiem i popularyzatorem nauki, wieloletnim pracownikiem Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW, członkinią wielu prestiżowych gremiów krajowych i międzynarodowych, m.in. Międzynarodowego Komitetu Bioetycznego UNESCO, a także ekspertką WHO w zakresie genomu ludzkiego (Developing Global Standards for Governance and Oversight of Human Genome Editing) i ekspertką ds. nauk przyrodniczych programu PISA przy OECD.
Dr Tomasz Herbich jest wykładowcą na Wydziale Filozofii UW, redaktorem naczelnym “Rocznika Historii Filozofii Polskiej”, członkiem redakcji “Teologii Politycznej” i zastępcą redaktora naczelnego “Teologii Politycznej Co Tydzień”, specjalizującym się w historii filozofii polskiej i rosyjskiej, filozofii polityki, filozofii religii oraz w teologii biblijnej.
Mgr Jakub Zawiła-Niedźwiecki pracuje jako asystent w Zakładzie Etyki Wydziału Filozofii UW, gdzie przygotowuje rozprawę doktorską, jest też sekretarzem redakcji czasopisma “Etyka”; zajmuje się etyką stosowaną, etyką kliniczną, neuroetyką i pseudo-nauką w medycynie.
Debata organizowana jest przez Wydział Filozofii UW w ramach obchodów Dnia Nauki, będących częścią Festiwalu Nauki. Odbędzie się ona w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej (Krakowskie Przedmieście 26/28). Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych, niezależnie od wieku. Debata będzie transmitowana oraz nagrywana.
: Online, Link Zoom
21 września 2024, 12:30
Link do strony wydarzenia
Prowadzenie portalu filozofuj.eu – finansowanie
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Skomentuj