Konferencja ma charakter otwarty i kierowana jest zarówno do filozofów jak i pedagogów, psychologów, socjologów oraz wszystkich zainteresowanych podejmowaną tematyką. Jej podstawowym celem jest stworzenie przestrzeni dla wymiany refleksji, wyników badań oraz doświadczeń zdobytych w praktyce nauczycielskiej i administracyjnej.
Ubiegłoroczna edycja konferencji koncentrowała się na temacie podstawy programowej etyki i filozofii, a także na zależnościach zachodzących między filozofią, etyką i religią, tak w wymiarze naukowym, jak i dydaktycznym. W tym roku organizatorzy zachęcają wszystkich do podjęcia refleksji nad zagadnieniem tak zwanych etyk zawodowych. Uczestnicy konferencji będą mieli okazję przedstawić oraz wysłuchać wyników badań dotyczących między innymi poszczególnych kodeksów zawodowych. Poza tym, w kontekście aktualnych reform w systemie edukacji, warto pochylić się także nad historycznym, filozoficznym oraz socjologicznym ujęciem etosu nauczyciela.
Dodatkowo, konferencja będzie znakomitą okazją do podzielenia się swoimi refleksjami na temat metodologii oraz dydaktyki etyki zawodowej. Wiąże się to bezpośrednio z – mającą już swoje stałe miejsce w obrębie badań naukowych – dydaktyką filozofii, stanowiącą źródło ciekawej inspiracji dla czynnych nauczycieli filozofii oraz etyki. Trzeci krąg tematyczny stanowi filozofia edukacji jako osobna dziedzina filozoficzna.
Zespół Szkół Ekonomicznych im. K. Adamieckiego, Aleja Józefa Piłsudskiego 5, 41–300 Dabrowa Górnicza
4–5 kwietnia 2017 roku
Link do strony profilu wydarzenia na FacebookuOpracował: Mateusz Tofilski
Skomentuj