Neurofilozofia stanowi interdyscyplinarną dziedzinę szukającą odpowiedzi na pytania filozoficzne, a posługującą się interpretacją danych dostarczanych przez nauki o mózgu. Chodzi m.in. o pytania dotyczące filozofii umysłu, takie jak pytanie o relacje pojęć psychologicznych i neurobiologicznych, czy też ważne dla filozofii nauki i metodologii, np. zagadnienia związane z procesem wyjaśniania w neuronaukach. Za ważną przedstawicielkę tej dziedziny można uznać filozofkę Patricię Churchland, autorkę tekstu wprowadzającego w pierwszym wydaniu czasopisma.
„Journal of NeuroPhilosophy” to międzynarodowy periodyk, którego autorzy ‒ neurobiolodzy, neuroinformatycy, kognitywiści i filozofowie ‒ mają okazję wykorzystać perspektywę filozoficzną wzbogaconą o wyniki aktualnych badań neuronaukowych do zmierzenia się z problemami dotyczącymi m.in. wolnej woli i świadomości, zastosowań mechaniki kwantowej w badaniu umysłu, neuroetyki i neurostetyki.
Planowane jest wydawanie magazynu raz na rok; wszystkie artykuły dostępne są online do przeczytania i pobrania na zasadach open access.
Źródło: Dailynous.com
Skomentuj