Mało kto ma możliwość, by umrzeć w swoim domu, w swoim łóżku, w otoczeniu kochającej rodziny. Jest to niewątpliwie obserwowana na przestrzeni kilku zaledwie dziesięcioleci przemiana społeczna dotycząca obcowania z umierającymi. Z całą pewnością socjolog może zbadać ten stan rzeczy. Prawnik sprawdzi jurystyczne implikacje fenomenu. Ekonom to przeliczy. Literat będzie przeżywał. Filozof szukał sensu. Teolog zapyta, co dalej… Dziejopisowi pozostanie konstatacja, że wszyscy wielcy poprzednich epok umarli, a więc śmierć – niezależnie od wszelkich prób medycznych, technicznych czy politycznych – pozostanie pewnikiem.
Zaproponowane hasło, zgodnie z tradycją odbywających się od 2016 roku konferencji, pomyślane jest możliwie szeroko i interdyscyplinarnie, wszystkim naukowcom natomiast przysługuje prawo do twórczego opracowania tematu w obszarze prowadzonych badań, a następnie jego zaprezentowania podczas trwającego kwadrans referatu.
Konferencja będzie odbywała się wyłącznie w formie stacjonarnej.
- Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu (online)
Grafiki: freepik.
Prowadzenie portalu filozofuj.eu – finansowanie
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Ps. “Faktycznie, śmierci jako takiej nie ma, ona nie istnieje, brak punktu początkowego wyjścia — końcowego dojścia, choć ją odczuwamy i widzimy w skutkach, np. w oczach konającego człowieka albo zwierzęcia /ponury, zatrważający i straszny to widok, bo podobny/.
Jednak oczywistym jest równocześnie, iż istnieje ona jako pewien koncept: religijny, teologiczny, biblijny, literacki, medyczny, biologiczny
fizjologiczny /diagnoza/ czy w końcu filozoficzny…
Ot taki mamy odwieczny nasz ziemski, bytowy i istotowy paradox, absurd, żeby nie powiedzieć groteskę oraz sytuację bez pozytywnego wyjścia na miarę tragedii greckiej lub co najmniej szekspirowskiej…” /“Hamlet”, ale i jego komedie/
“Rak nie rak, ta śmierć to życia brak!”
Los Człowieka
Zostaje tylko Miłość i Kochanie!?
Roku Pańskiego 2025
/jeszcze/