W upalne czerwcowe popołudnie w krakowskiej księgarni naukowej „De Revolutionibus Books&Cafe” odbyło się kolejne spotkanie Klubu „Filozofuj!” – dyskusje przy kawie między- i ze znakomitymi specjalistami. Tym razem tematem była wolna wola, ale wydawało się, że słuchaczy nie mniej interesowało zagadnienie świadomości, a dokładniej kwestia „ja”. Właściwie to nic dziwnego. Punktem wyjścia rozmowy stały się bowiem eksperymenty Benjamina Libeta dotyczące zależności czasowych między: świadomym, dobrowolnym podjęciem decyzji i zrealizowaniem jej a pomiarem pojawiającego się w mózgu potencjału gotowości.
Debata rozpoczęła się od krótkich wystąpień prelegentów, którzy próbowali odpowiedzieć na tytułowe pytanie aktualnego numeru „Filozofuj!” – czy to Ty decydujesz? Prof. dr hab. Józef Bremer oraz dr hab. Michał Wierzchoń przybliżyli słuchaczom kwestie związane z wolną wolą, ale przede wszystkim postawili wiele pytań, które pobudziły uczestników do refleksji nad głównymi problemami. Jaki jest zakres „ja”? Czym jest poczucie sprawstwa? W jakim stopniu w ogóle stałe jest moje „ja”? Jaki jest minimalny stopień świadomości potrzebny do posiadania wolnej woli? Te pytania zaprowadziły uczestników do namysłu nad tym, czym jest świadomość. Odpowiedzi padło wiele i były bardzo zróżnicowane. Padały definicje od potocznego rozumienia świadomości do jej ujęcia neurobiologicznego, co z kolei udowodniło, że psychologia może być paliwem dla filozofii.
Spotkania Klubu „Filozofuj!” uczą pokory i cierpliwości, ale i ciekawości poznawczej. Dają nam do zrozumienia, że czasem, aby odpowiedzieć sobie na jedno pytanie należy ich zadać bardzo wiele. Czy wolna wola istnieje? Obejrzyjcie inspirującą dyskusję lub posłuchajcie jej w wersji audio.
Agata Dziuba
Relację ze spotkania w wersji audio można pobrać lub odsłuchać:
Szczególne podziękowania dla:
- gości specjalnych – prof. Józefa Bremera, dr hab. Michała Wierzchonia,
- Agaty Dziuby – mózg i serce działań organizacyjnych, prowadząca spotkanie,
- Zbigniewa Grabowskiego – dzięki Niemu mamy relację audio i wideo ze spotkania,
- Marii Bartkowskiej – za pomoc przy promocji spotkania.
Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób nas wsparli. Spotkanie nie odbyłoby się w takiej postaci bez Waszej pomocy.
Podczas spotkania można było kupić egz. „Filozofuj!” w promocyjnej cenie.
Zachęcamy do obejrzenia relacji wideo ze spotkania.
Zob. relacje z innych spotkań Klubów „Filozofuj!”!
W dyskusji wzięli udział:
Prof. dr hab. Józef Bremer – Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie. Pola badawcze: krytyczna analiza współczesnych teorii umysłu, poszukiwanie metodologii określania tzw. neuronalnych korelatów świadomości, poszukiwanie prototeorii świadomości zjawiskowej opartej o jej neuronalne korelaty, filozofia późnego Ludwiga Wittgensteina, podstawowe zagadnienia klasycznego rachunku zdań i predykatów. Więcej informacji > tutaj.
Dr hab. Michał Wierzchoń – Pracuje w Zakładzie Psychologii Eksperymentalnej UJ. Habilitacja: Granice świadomości. W poszukiwaniu poznawczego modelu subiektywności (2013). Zainteresowania badawcze: świadomość i nieświadomość w ujęciu poznawczym (uczenie mimowolne, pamięć ukryta, percepcja subliminalna, rywalizacja obuoczna, substytucja sensoryczna), modele koncekcjonistyczne przetwarzania informacji, wpływ afektu na elementarne procesy przetwarzania informacji, poznawcze i emocjonalne uwarunkowania skuteczności reklamy. Więcej informacji > tutaj.
Spotkanie poprowadziła Agata Dziuba z redakcji „Filozofuj!”.
Współorganizator
Patronat
Kluby „Filozofuj!” – to nowo tworzone nieformalne grupy współpracowników i sympatyków czasopisma „Filozofuj!”, organizujące w swoich miejscowościach imprezy (np. konferencje, spotkania dyskusyjne lub promocyjne) popularyzujące filozofię pod patronatem Redakcji „Filozofuj!”. Więcej informacji > tutaj.
Skomentuj