Numer o prawdzie można czytać lub pobrać > tutaj.
Spotkanie odbyło się bezpośrednio po Ogólnopolskiej Konferencji Filozoficznej poświęconej Kazimierzowi Twardowskiemu – „Kazimierz Twardowski: Mistrz i nauczyciel w 150-lecie urodzin”, organizowanej przez Instytut Filozofii UKW. Jak zawsze, spotkanie Klubu „Filozofuj!” kierowane było do wszystkich osób żywo zainteresowanych tematyką filozoficzną, zarówno fachowców jak i laików. Zainteresowanie mieszkańców Bydgoszczy przerosło nasze oczekiwania — na debatę przybyło ok. 60 osób, zarówno wykładowców, studentów, absolwentów, przedstawicieli kół naukowych, jak i pasjonatów filozofii spoza uczelni. Dyskusję prowadził dr Artur Szutta — redaktor naczelny czasopisma „Filozofuj!”.
Podczas spotkania rozpatrywane były zarówno zagadnienia abstrakcyjne, jak i odnoszące się do aktualnych problemów społecznych. Debata podzielona była na dwie części. W pierwszej części wysłuchać mogliśmy odpowiedzi dyskutantów na trzy pytania dotyczące definicji i możliwości poznania prawdy, najczęstszych grzechów popełnianych wobec prawdy oraz znaczenia prawdy dla społeczeństwa. Profesorowie odnosząc się do swoich wypowiedzi weszli w polemikę. Pomimo pewnej różnicy zdań oboje opowiedzieli się za tzw. semantyczną definicją prawdy. Poruszony został problem statusu prawdy w działalności naukowej oraz jej znaczenia w etyce. Dyskutanci zwrócili również uwagę na nadużywanie słów „prawda” i „kłamstwo” we współczesnym dyskursie politycznym. Debata przez cały czas zachowała bardzo wysoki poziom, nie tracąc przy tym popularnonaukowego charakteru.
Druga część spotkania poświęcona była pytaniom publiczności i przebiegła równie interesująco jak dyskusja prelegentów. Pytania dotyczyły głównie zagadnień epistemologicznych i społecznych odnoszących się do prawdy. Zadawali je nie tylko przedstawiciele filozofii, ale również nauk ścisłych i socjologii. Profesorowie odpowiadali w sposób wyczerpujący i bardzo przystępny. Gdyby nie ramy czasowe, dyskusja na pewno trwałaby jeszcze długi czas. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie Klubu „Filozofuj!” w Bydgoszczy. Wierzymy, że będzie jeszcze niejedna okazja, by wysłuchać wielu wyjątkowych przedstawicieli filozofii i porozmawiać z nimi na zajmujące tematy poruszane w czasopiśmie „Filozofuj!”.
Dziękujemy bardzo Panom Profesorom za udział w wydarzeniu oraz przybyłej publiczności. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z nagraniem debaty, obejrzeniem zdjęć oraz aktywnego uczestnictwa w kolejnych spotkaniach organizowanych przez redakcję magazynu „Filozofuj!” oraz Studenckie Koło Filozofii UKW. Zachęcamy również do zapoznania się inicjatywami „Filozofuj!” i działalnością SKF oraz do współpracy.
Filip Stawski
Relację ze spotkania w wersji audio można pobrać lub odsłuchać:
Szczególne podziękowania dla:
- Biblioteki Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego za udostępnienie przestrzeni do organizacji debaty,
- Oficjalnego serwisu miasta Bydgoszcz, za objęcie naszej debaty patronatem i pomoc w promocji wydarzenia,
- Radia Uniwersytet działającego na UKW, za sporządzenie audycji z debaty,
- Wszystkich członków Studenckiego Koła Filozofii UKW za organizację i czuwanie nad przebiegiem spotkania.
Zachęcamy do obejrzenia relacji wideo ze spotkania.
Zob. relacje z innych spotkań Klubów „Filozofuj!”!
W dyskusji wzięli udział:
Prof. dr hab. Jacek Juliusz Jadacki – Ur. 1946 w Puchaczowie k. Lublina – profesor tytularny, pracownik Instytutu Filozofii UW. Zajmuje się głównie semiotyką logiczną i historią filozofii polskiej, a w szczególności Szkołą Lwowsko-Warszawską. Jest autorem ponad 20 książek i kilkuset artykułów z tego zakresu.
Prof. dr hab. Jan Woleński – Emerytowany profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Członek PAN, PAU i Międzynarodowego Instytutu Filozofii. Interesuje się wszystkimi działami filozofii, jego hobby to opera i piłka nożna.
Dyskusję moderował dr Artur Szutta, a koordynatorem spotkania był Filip Stawski.
Koordynatorem ogólnopolskim Klubów „Filozofuj!” jest Celina Głogowska.
Współorganizator
Partner
Instytut Filozofii UKW
Patroni
Kluby „Filozofuj!” – to nowo tworzone nieformalne grupy współpracowników i sympatyków czasopisma „Filozofuj!”, organizujące w swoich miejscowościach imprezy (np. konferencje, spotkania dyskusyjne lub promocyjne) popularyzujące filozofię pod patronatem Redakcji „Filozofuj!”. Więcej informacji > tutaj.
Zrealizowano w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Skomentuj