Numer o prawdzie można czytać lub pobrać > tutaj.
Szczególne podziękowania kierujemy do Europejskiego Centrum Solidarności za współorganizowanie spotkania.
Prof. Szkudlarek i dr Kąkol stanęli w ogniu pytań. Obydwaj prelegenci musieli odnieść się do następujących kwestii: Co jest istotą/naturą prawdy i czy tak rozumiana prawda jest osiągalna? Jaką rolę odgrywa prawda w kulturze i życiu społecznym? Jakie są główne „grzechy” popełniane przeciw prawdzie i które z nich są najbardziej poważne? Nie było to łatwe zadanie. Czy się powiodło? Ocenę pozostawiamy słuchaczom.
Pierwsza część spotkania rozpoczęła się całkiem klasycznie — od korespondencyjnej koncepcji prawdy Arystotelesa. Prof. Szkudlarek wyraził swój brak przekonania co, do tego, że prawda może być ujęta jako zgodność sądu z rzeczywistością. W swoich wypowiedziach podkreślał, że granice między człowiekiem a światem nigdy nie są na tyle jasne i wyraźne, aby można było tę koncepcję zastosować. Profesor wyraził pogląd, że to my nakładamy pewne ramy na świat, dlatego nie sposób określić, czy dany sąd jest, czy nie jest zgodny z rzeczywistością.
Fot. Justyna Wasiniewska
Dr Kąkol zaoponował mówiąc, że nieistnienie czystych faktów nie musi być argumentem przeciwko korespondencyjnej koncepcji prawdy. Następnie dyskusja przeniosła się na poziom bardziej ogólny, niezamykający się tylko w obszarze języka. „Na różnych poziomach organizacji, ogólności, mamy do czynienia z różnymi typami uniwersalności” – argumentował prof. Szkudlarek. – „Czy mój kot widzi świat w sposób prawdziwy czy nieprawdziwy? Jak możemy to stwierdzić?”. Są to pytania skierowane do nas wszystkich: co to znaczy widzieć świat w sposób prawdziwy? czy jesteśmy w stanie udzielić odpowiedzi na te i podobne pytania?
W drugiej części spotkania, jak zwykle przyszła kolej na pytania od publiczności. Słuchacze i tym razem spisali się świetnie. Nie zabrakło komentarzy, wyrazów sprzeciwu i aprobaty. Na sali padły głosy zawodowych akademików – filozofów, matematyków i antropologów, ale także osób niezwiązanych zawodowo z uniwersytetem. Komentarze i pytania tych ostatnich cieszą nas najbardziej, ponieważ „Filozofuj!” to czasopismo otwarte na środowisko nieakademickie. Nasza misja popularyzatorska jest skierowana głównie do tych, którzy z filozofią nie mają na co dzień wiele do czynienia i chcieliby to zmienić. Dyskusja mogłaby toczyć się do rana, gdyby nie ograniczenia czasowe, które w dzisiejszych czasach obowiązują również filozofów.
Wszystkich poszukiwaczy prawdy zachęcamy do obejrzenia lub wysłuchania nagrania ze spotkania. Może stanie się ono dla Was zachętą, aby wziąć czynny udział w kolejnej debacie, która już w grudniu!
Monika M. Zielińska
Relację ze spotkania w wersji audio można pobrać lub odsłuchać:
Szczególne podziękowania składamy:
- patronom, partnerom i gospodarzowi — Europejskiemu Centrum Solidarności,
- dyskutantom — dr. Tomaszowi Kąkolowi i prof. Tomaszowi Szkudlarkowi ,
- prowadzącemu — Wojciechowi Czapkowskiemu,
- nieodzownemu operatorowi kamery — dr. Arturowi Szuttcie,
- równie nieodzownemu sprzedającemu „Filozofuj!” — Jarosławowi Dalke,
- niezastąpionej fotografce — Justynie Wasiniewskiej,
- piszącej relacje — Monice Zielińskiej,
- rozwieszającym plakaty i roznoszącym ulotki: Kindze Grabowskiej, Izabeli Sankowskiej, dr Nataszy Szuttcie, Zuzi Szuttcie, Michałowi Walkowskiemu i jeszcze raz Wojtkowi.
Zachęcamy do obejrzenia relacji wideo ze spotkania.
Zob. relacje z innych spotkań Klubów „Filozofuj!”!
W dyskusji wzięli udział:
Dr Tomasz Kąkol – Adiunkt w Zakładzie Metafizyki, Filozofii Religii i Filozofii Współczesnej Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1996–2006 studiował filozofię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Łączy różne style filozoficzne, najbliższa mu jest filozofia analityczna. Interesuje się ontologią, klasykami filozofii, etyką, biblistyką i koranistyką. Opublikował 8 artykułów w j. angielskim i 33 w j. polskim. Czasem pisuje na blogu, aktywny na facebooku, tamże opublikował w odcinkach swoje wspomnienia.
Prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek – Profesor nauk humanistycznych, kierownik Zakładu Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się teorią tożsamości i krytyczną pedagogiką, autor licznych krajowych i międzynarodowych publikacji oraz projektów badawczych na temat styku edukacji, polityki i kultury.
Dyskusję moderował Wojciech Czapkowski, a koordynatorem spotkania była Celina Głogowska.
Współorganizator
Partner
Patroni
Kluby „Filozofuj!” – to nowo tworzone nieformalne grupy współpracowników i sympatyków czasopisma „Filozofuj!”, organizujące w swoich miejscowościach imprezy (np. konferencje, spotkania dyskusyjne lub promocyjne) popularyzujące filozofię pod patronatem Redakcji „Filozofuj!”. Więcej informacji > tutaj.
Zrealizowano w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Bardzo dziękuję za możliwość obejrzenia tego dyskursu. Okazuję wielki szacunek prof Szkudlarkowi za jego wypowiedzi.” Prawo moralne we mnie, a niebo rozgwieżdżone nademną” tak powiedział Immanuel Kant. Moralność to podmiotowy sposób realizacji praw zapisanych poza mną, a to po prostu ROZUM podmiotu. Co łączyło ten dyskurs? Oni byli razem, rozmawiali ze sobą, wypowiedzi słuchających były ale nic tych ludzi nie połączyło. Strategie zaplanowane przez prof Szkudlarka nie zaistniały bo nie było niczego co łączy dwie osoby wypowiadające się, natomiast wielu ludzi akceptuje pomysł prof Szkudlarka o łączeniu filozofii z różnymi dyscyplinami naukowymi. Inaczej ludzie staną się” kołtunem i motłochem”… To moja opinia.