Numer o nauce można czytać lub pobrać > tutaj.
To, co zaproszonych myślicieli interesowało najbardziej, to miejsce filozofii w dyskursie naukowym. Czy filozofia wciąż ma być „służką” innych nauk, czy może jest dyscypliną w pełni samodzielną, działającą w oderwaniu od nauk ścisłych? Czy w świecie, w którym pojęcie prawdy jest niestabilne i coraz mniej jest wśród nas scjentystów, wciąż pokładamy ufność w nauce? Na te pytania starali się znaleźć odpowiedź nasi goście. Wtórowała im publiczność, dla której interesujący był także problem naturalizacji filozofii oraz związki kultury z nauką. Ponadto intrygujące były rozważania o roli samej filozofii nauki w kontekście nauk ścisłych. Z jednej strony profesorowie zgodzili się, że jest ona podporządkowana tym naukom, ale z drugie strony przyznali, że nie można zapominać o jej najważniejszej funkcji – krytyce dokonań dyscyplin przyrodniczych i współczesnego świata technologii.
Wszystkie te wątpliwości zmierzały w stronę niezwykle istotnego pytania: jeśli dowiemy się prawdy, to co z tego? Odpowiedź wydaje się oczywista – zaspokoimy swoją ciekawość. Natomiast co, jeśli znajdziemy w świecie prawdę, ale okaże się ona całkowicie nieciekawa?
Serdecznie zachęcamy do obejrzenia relacji wideo ze spotkania w celu uzyskania szerszego spojrzenia na wątpliwości dotyczące relacji nauki i filozofii. Warto też samemu pochylić się nad pytaniami, które padły podczas debaty i przyłączyć się do wspólnego dążenia do poznania prawdy.
Agata Dziuba
Relację ze spotkania w wersji audio można pobrać lub odsłuchać:
Szczególne podziękowania kierujemy do:
- gości specjalnych – prof. dr. hab. Tomasza Placka , dr. hab. Janusza Majcherka,
- Marty Emilii Bielińskiej – prowadząca spotkanie,
- Zbigniewa Grabowskiego – dzięki Niemu mamy relację audio i wideo ze spotkania,
- Michała Ciesielki – za pomoc przy promocji spotkania.
Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób nas wsparli. Spotkanie nie odbyłoby się w takiej postaci bez Waszej pomocy.
Zachęcamy do obejrzenia relacji wideo ze spotkania.
Zob. relacje z innych spotkań Klubów „Filozofuj!”!
W dyskusji wzięli udział:
prof. dr hab. Tomasz Placek – Pracownik Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie pracuje nad teorią rozgałęziających się historii (branching space-times) i jej zastosowaniem do kwestii takich jak: determinizm i przyczynowość, interpretacje prawdopodobieństwa i mechaniki kwantowej oraz zagadnienie ludzkich działań sprawczych. Wcześniej interesował się filozofią matematyki. Jego drugą pasją jest pływanie.
dr hab. Janusz Majcherek, prof. UP – Pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, kierownik Katedry Socjologii Kultury. Zajmuje się filozofią i socjologią kultury, filozofią społeczną i polityczną. Autor dzieła „Źródła relatywizmu w nauce i kulturze XX wieku. Od teorii względności do postmodernizmu”. Publicysta, współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym,” laureat Nagrody Kisiela.
Dyskusję moderowała Marta Emilia Bielińska, a koordynatorem spotkania była Agata Dziuba.
Koordynatorem ogólnopolskim Klubów „Filozofuj!” jest Celina Głogowska.
Partner
Patron
Kluby „Filozofuj!” – to nowo tworzone nieformalne grupy współpracowników i sympatyków czasopisma „Filozofuj!”, organizujące w swoich miejscowościach imprezy (np. konferencje, spotkania dyskusyjne lub promocyjne) popularyzujące filozofię pod patronatem Redakcji „Filozofuj!”. Więcej informacji > tutaj.
Zrealizowano w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Skomentuj