Dwa tygodnie temu, we współpracy z Wydawnictwem Copernicus Center Press, ogłosiliśmy konkurs, w którym do wygrania była wyjątkowa książka: “Daniel C. Dennett, Autobiografia”. Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi – wybór trzech laureatów nie był łatwy, bo wasze zgłoszenia były pełne pasji i filozoficznych refleksji!
Przypominamy, że warunkiem udziału było napisanie krótkiej (od 100 do 500 znaków) odpowiedzi na pytanie: „Czy twierdzenia religijne powinny być badane metodami naukowymi?” Termin nadsyłania odpowiedzi upłynął 25 września, a oto trójka laureatów, którzy naszym zdaniem najlepiej poradzili sobie z tym wyzwaniem (kolejność przypadkowa):
Pan Piotr: „Tak, według mnie, twierdzenia religijne powinny być badane metodami naukowymi, ponieważ wytworzenie dialogu między naukowym i religijnym obrazem świata może przyczynić się do wzajemnego zrozumienia. Nawet jeżeli nauka może nie być w stanie oddać metafizycznego sensu wielu twierdzeń religijnych, to już same próby zbadania ich mogą prowadzić do nowych perspektyw. Zrozumienie człowieka i jego miejsca w świecie jest wszak istotnym celem zarówno religii, jak i nauki”. Panie Piotrze, gratulujemy wygranej i gratulujemy tolerancyjnego, otwartego podejścia!
Pani Joanna: „Jako ateistka uznająca naukę jako źródło oświecenia i rozciągacz tunelu rzeczywistości uważam, że metody naukowe dokonują selekcji prawdy od fikcji, podając niezbite dowody. Nie istnieją pytania ani wątpliwości, na które nauka nie może odpowiedzieć. Niezawodne narzędzia nauki powinny kwestionować jakiekolwiek twierdzenia, w tym religijne, aby rozwijać, a nie hamować potencjał ludzkości celem eskalacji dobrostanu ogółu malującego pejzaż moralny”. Gratulacje, Pani Joanno! Twoja odpowiedź zapewne zyskałaby aprobatę samego Dennetta, a na pewno jego towarzyszy z koła Nowych Ateistów.
Pani Iwona: „Badanie twierdzeń religijnych naukowymi metodami to jak próba zmierzenia miłości linijką – nauka doskonale radzi sobie z materią, lecz nie obejmuje transcendentnych wymiarów wiary. Religia odnosi się do tego, co nieuchwytne: sensu istnienia, etyki, duchowości. Naukowy eksperyment nie uchwyci zjawisk, które wymykają się fizyce czy biologii. To jakby próbować uchwycić mgłę – im bardziej naciskasz, tym mniej masz”. Pani Iwono, dziękujemy za intrygujący głos w dyskusji oraz gratulujemy wyróżnienia!
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, zwycięzcy zostali poinformowani drogą mailową o szczegółach odbioru nagrody. Tym, którym się nie udało – nie martwcie się! Książkę możecie nadal nabyć w Wydawnictwie Copernicus Center Press pod linkiem.
Prowadzenie portalu filozofuj.eu – finansowanie
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Skomentuj