Prezentujemy czwartą z odpowiedzi ankietowych na temat znaczenia „Filozofuj!” dla popularyzowania filozofii w Polsce. Cykl publikujemy z okazji ukazania się 50. numeru naszego magazynu.
Jakie znaczenie ma Pana zdaniem magazyn „Filozofuj!” dla popularyzowania filozofii w Polsce?
- Pismo jest dobrze redagowane, tematy dobierane są tak, aby obejmowały rozmaite zagadnienia filozoficzne, tak bardziej centralne, jak i poboczne.
- Redakcja sięga do ważnych autorów, tak krajowych, jak i zagranicznych. W tym drugim przypadku są to zwykle uznani, a często bardzo wybitni, specjaliści.
- Pewne pozycje, takie jak kalendarium, felietony, recenzje, czy krzyżówka, znacząco wzbogacają i urozmaicają treść poszczególnych numerów pisma.
- Magazyn zamieszcza teksty zróżnicowanego (metodologicznie, przedmiotowo, światopoglądowo) grona filozofów.
- Pismo „Filozofuj!” może być z pożytkiem i satysfakcją czytane przez uczniów zainteresowanych filozofią, dorosłych jej sympatyków, jak i profesjonalnych akademickich filozofów. Ci ostatni czasami stają przed próbą sił w trakcie rozwiązywania krzyżówki filozoficznej.
- Dobrze, że to pismo jest i oby było jak najdłużej!
Ryszard Kleszcz – filozof, prof. dr hab., pracownik Katedry Logiki i Metodologii Nauk Uniwersytetu Łódzkiego. Zainteresowania: epistemologia i metodologia nauk, filozofia analityczna, Szkoła Lwowsko-Warszawska, filozofia religii, metafilozofia. Jest autorem ponad 160 artykułów oraz autorem/redaktorem 10 książek. Ostatnio wydał książki: Profile metafilozoficzne, Łódź 2020; Logika, metafilozofia, filozofia religii. Siedem studiów filozoficznych, Łódź 2021. Jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Filozoficznego oraz KNF PAN.
Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać tutaj.
Skomentuj