Do granic to hiszpański thriller psychologiczny, który zamyka się w zaledwie 77 minutach i niemal w całości rozgrywa się w jednej przestrzeni, a mimo to nie można oderwać od niego oczu. Ten festiwalowy przebój zdobył niemal 30 nagród na całym świecie. Krytyka okrzyknęła go „masterclassem z suspensu”, a na portalu Rotten Tomatoes ma obecnie ocenę 100% – zarówno od krytyków filmowych, jak i od widzów.
[z opisu dystrybutora Gutek Film]Twórcy filmu – Alejandro Rojas i Juan Sebastian Vasquez – sprawnie korzystając z konwencji thrilleru, potrafią kameralne sceny, zrealizowane głównie w pokoju przesłuchań, nasycić maksymalnym napięciem. Akcja filmu rozgrywa się pomiędzy czwórką bohaterów: parą imigrantów Eleną i Diego oraz dwojgiem wywiadujących ich agentów z Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych. Trzydziestolatków: urbanistę Diego (Alberto Ammann, Cell 211 i Narcos) i tancerkę Elenę (Bruna Cusi, Lato 1993), którzy dotychczas żyli w Barcelonie, poznajemy w dniu, w którym przylatują na lotnisko w Nowym Jorku, by docelowo osiąść w Miami.
Film prowokuje do wielopoziomowej interpretacji relacji państwowego nadzoru i funkcjonowania tzw. „szarej strefy”. Bezpośredni pretekst do wprowadzenia kontekstu geopolitycznego stanowi pochodzenie Diego, który do Hiszpanii sprowadził się z Caracas w Wenezueli, skąd pochodzi. Perspektywa stałego osiedlenia się bohaterów i tego, jak zostają potraktowani przez reprezentantów władzy państwowej, prowokuje krytyczny namysł nad amerykańskim systemem migracyjnym. Podczas projekcji napisów początkowych słyszymy radiową zapowiedź zbiórki funduszy na budowę muru w Meksyku przez Donalda Trumpa (rzecz dzieje się w 2019 roku).
Przesłuchanie, które wypełnia większość czasu projekcji filmowej, okazje się także wiwisekcją związku pary protagonistów. Czy w intymnych relacjach może dojść do nadużyć władzy? Jakie narzędzia kontroli aplikujemy podczas budowania związku z drugim człowiekiem? Gdzie szukać granic wzajemnego zaufania i co przechowujemy w prywatnej „szarej strefie”? Wreszcie, w tym bogactwie różnorodnych perspektyw prowokowanych przez film, dochodzi do głosu również stricte filozoficzna, wywołując namysł nad granicami ludzkiego poznania i egzystencjalnym wymiarem „sytuacji granicznych” (pojęcie zdefiniowane przez Carla Jaspersa, reinterpretowane kolejno w pracach wielu fenomenologów i hermeneutów).Wszak każda podróż jest formą transgresji.
Najbliższe Spotkania Filozoficzne odbędą się w następujących miastach:
5 czerwca | Kino Pod Baranami | Kraków
Wydarzenie: https://tiny.pl/d5t9g
Bilety dostępne: https://tiny.pl/d5trj
6 czerwca | Kino Muranów | Warszawa
Wydarzenie: https://tiny.pl/d5t9l
Bilety dostępne: https://tiny.pl/d5trc
12 czerwca | Kino Centrum (CSW Znaki Czasu)| Toruń
Wydarzenie: https://tiny.pl/d5t9n
Bilety dostępne: https://tiny.pl/d5t7b
12 czerwca | Kino Nowe Horyzonty | Wrocław
Wydarzenie: https://tiny.pl/d5tww
Bilety dostępne: https://tiny.pl/d5twt
13 czerwca | Kino Światowid | Katowice
Wydarzenie: https://tiny.pl/d5twb
Bilety dostępne: https://tiny.pl/d5t9d
13 czerwca | Kino Charlie | Łódź
Wydarzenie: https://tiny.pl/d5t9s
Bilety dostępne: https://tiny.pl/d5t9v
Prowadzenie portalu filozofuj.eu – finansowanie
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Skomentuj