Organizatorzy (Międzynarodowe Szkoły Paderewski, Dom Słów oraz Wydział Filozofii i Socjologii UMCS) przygotowali interesujący program zbudowany wokół dwóch kategorii: niepewności i pewności.
– Podczas V edycji Światowego Dnia Filozofii chcemy przyjrzeć się temu, jak poczucie pewności i dyskomfort niepewności rezonują w filozofii. Podejmiemy próbę odpowiedzi na pytanie: Czy niepewność jest zawsze zła, a pewność jest czymś dobrym? Zapytamy o to specjalistów z różnych dziedzin. – mówi Joanna Jawiczuk z Międzynarodowych Szkół Paderewski, dyrektorka programowa projektu.
Oferta programowa jest na tyle bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie – od uczniów szkół podstawowych po studentów i osoby dorosłe. Wydarzenia będą odbywały się w godz. 8.45–19.30. Duża część programu ma charakter zdalny, dzięki czemu oferta kulturalna jest bezpłatna i dostępna dla szerokiego grona odbiorców; uniezależnia nas również od zmieniającej się sytuacji pandemicznej.
Zapraszamy do udziału w wykładzie online i streamingu spotkania wokół materiału wideo „(Nie)pewność”. Każdy z mieszkańców Lublina będzie mógł uczestniczyć w warsztatach rękodzielniczych z filozofią w zaciszu domowym oraz akcji bookcrossingowej na starym mieście.
Organizatorzy poprzez różne formy działania postarają się pokazać, jak ważne jest otwarte spojrzenie na świat oraz stawianie pytań, dążących do jego zrozumienia. W tym roku rozważania będą dotyczyły głównie (nie)pewności:
∙ Czy filozof doświadcza poczucia pewności?
∙ Jaką rolę wątpieniu przypisuje teologia? Czy wolno kwestionować istnienie Boga?
∙ Czy błąd i ryzyko mogą być czymś wartościowym w sztuce?
∙ Jak bardzo zmieniły się mass media w dobie fake newsów?
∙ Skoro pewność siebie jest postrzegana jako atut, czy jest w naszym życiu miejsce dla wątpliwości?
Harmonogram wydarzeń dostępny > tutaj
Więcej szczegółów na temat Światowego Dnia Filozofii w Lublinie> tutaj
Wydarzenie na Facebooku > tutaj
Organizatorzy:
∙ Międzynarodowe Szkoły Paderewski
∙ Dom Słów – część Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”
∙ Wydział Filozofii i Socjologii UMCS
Patroni:
∙ PK ds. UNESCO
∙ Rektor UMCS
∙ Prezydent Miasta Lublina
∙ Kurier Lubelski
∙ Radio Lublin
∙ TV UMCS
∙ Akademickie Radio Centrum
Vide “Niepewność” A. Mickiewicza + M. Grechuta /piosnka/!