„Podczas tegorocznej edycji Światowego Dnia Filozofii chcemy przyjrzeć się wielowymiarowemu funkcjonowaniu symbolu nici w kulturze. Zapraszamy do udziału w filozoficznych warsztatach, spotkaniach i wystawie, gdzie będziemy próbowali po nitce dojść do kłębka”
– mówi Joanna Jawiczuk z Międzynarodowych Szkół Paderewski, koordynatorka projektu.
W programie każdy znajdzie coś dla siebie – od uczniów szkół podstawowych, po studentów i osoby dorosłe. Światowy Dzień Filozofii będziemy świętować w godz. 8.50–19.00 w różnych miejscach w Lublinie.
W Domu Słów będzie można zobaczyć wystawę pt. „Życio-opowieści”, która zabierze w podróż pełną niespodzianek. Uczestnicy wystawy będą mieli okazję przejść przez Życie, które przybierze formę mobilnej, interaktywnej instalacji. Każda osoba zostawi w niej swój ślad i wytyczy nicią niepowtarzalny szlak na specjalnej mapie. Wystawa będzie czynna do 15 grudnia.
„Marionetki” to przedstawienie teatru ulicznego, które będzie można obejrzeć o godz. 14.00 przed lubelskim Ratuszem. Na przechodniów będą czekały odplątane marionetki i zaplątani animatorzy.
W ramach „Spotkania z filozofem – Po nitce do prawdy” będzie okazja do wysłuchania wykładu dr. hab. Józefa Dębowskiego, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Spotkanie odbędzie się o godz. 13.00 w Auli Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS.
Dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjum, liceum i studentów przygotowane są liczne warsztaty, wykłady i dyskusje.
Data wydarzenia nie jest przypadkowa. 15 listopada 2018 r. przypada Światowy Dzień Filozofii, który z inicjatywy UNESCO obchodzony jest w trzeci czwartek listopada. Wydarzenie będzie doskonałą okazją do tego, żeby pokazać, że filozofia jest dla osób w każdym wieku.
„Chcemy zachęcić wszystkich mieszkańców Lublina, nie tylko osoby zajmujące się naukowo filozofią, do zapoznania się z niezwykłą dziedziną. Wydarzenie to jest także doskonałym przykładem współpracy środowiska kulturalnego i naukowego.”
– mówią organizatorzy
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:
Polski Komitet ds. UNESCO
Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski
Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk
JM Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej Prof. dr hab. Stanisław Michałowski
Polskie Towarzystwo Filozoficzne
Strona internetowa
Wydarzenie na Facebooku
Aktualny program dostępny jest > tutaj.
Skomentuj