Dorośli — Dzieciom, czyli sekcja „Dużym okiem”
Po raz kolejny w ofercie zbliżającego się 9. MFF Kino Dzieci znalazły się wartościowe pozycje również dla dorosłych — nauczycieli, pedagogów, towarzyszących Dzieciom rodziców i opiekunów. Mowa o sekcji „Dużym okiem”, w której skład weszły trzy inspirujące dokumenty.
Już we wtorek, 20 września, o godzinie 18:00 zapraszamy do Kina Muranów na projekcję pierwszego z nich. „Młody Platon” (reż. Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath, Irlandia/Wielka Brytania 2021, napisy) przedstawia historie uczniów szkoły podstawowej w Irlandii Północnej, którzy z pomocą empatycznego, otwartego nauczyciela filozofii uczą się rozwiazywania konfliktów bez przemocy i radzenia sobie z trudnymi emocjami w codziennym życiu.
Fotos z filmu „Młody Platon”.
Po projekcji o tym jak uważana i ukierunkowana na najmłodszych edukacja pomaga tworzyć wartościowe więzi w szkolnej społeczności oraz o roli nauczyciela porozmawiają: dr Katarzyna Kasia (filozofka, publicystka, wykładowczyni akademicka, prodziekan ASP w Warszawie), Iga Kazimierczyk (pedagogika, nauczycielka, trenerka, prezeska Fundacji Przestrzeń dla Edukacji), Jaśmina Wójcik (artystka wizualna, animatorka akcji społecznych, profesorka Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, redaktorka i założycielka „Gazety Dzieci”) oraz Justyna Suchecka (dziennikarka specjalizująca się w tematyce edukacyjnej, autorka książki psychoedukacyjnej „Nie powiem ci, ze wszystko będzie dobrze”). Panel poprowadzi Lena Kasperowicz — językoznawczyni i literaturoznawczyni, prezeska Fundacji Sentio, sponsora festiwalu i partnera sekcji „Dużym okiem”.
W programie sekcji także projekcja filmu „Instagramowa rodzina”, po którym w dniu 5 października, w środę, o godzinie 18:00 w Kinie Muranów odbędzie się rozmowa na temat cyfrowej współczesności nastolatków. Ostatnie spotkanie wokół filmu „Podnieść poprzeczkę” o granicach między dziewczęcym a chłopięcym oraz wspieraniu dzieci w obliczu stereotypów pici odbędzie się, online na festiwalowej platformie Kina Dzieci, 10 października, w poniedziałek, o godzinie 18:00.
Zapytaj filozofkę
Fanów dr Katarzyny Kasi ucieszy wiadomość, że z filozofką będzie związana także druga atrakcja od mecenasa festiwalu Fundacji Sentio — zabawa „Zapytaj filozofkę”. Wraz z Kinem Dzieci, fundacja zachęcać będzie gości do puszczenia wodzy fantazji i zadawania najśmielszych pytań, na których odpowiedzi poszuka właśnie dr Kasia.
Gdzie mieszka dusza? Czy zwierzęta mają swoje niebo? Kim jest Bóg?
Skrzynki, do których będzie można wrzucić pytania, znajda się, w Kinotece i Kinie Muranów podczas stacjonarnej odsłony festiwalu.
Do 23 października, czyli ostatniego dnia trwania festiwalu online, istnieje też możliwość przesyłania pytań na adres mailowy: zapytajfilozofke@ fudnacjasentio.pl.
Odpowiedzi na wybrane pytania opublikujemy w serii wideo na kanale YouTube Fundacji: https://www.youtube.com/c/fundacjasentio.
W rozbudzaniu ducha filozofii u najmłodszych Fundacje Sentio wspierają: Kino Dzieci, Dział Edukacji Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Gazeta Dzieci, Newsweek, Newsweek Psychologia Dziecka, magazyn Filozofuj!, Miasto Dzieci, Czas Dzieci oraz Moje Bambino.
Razem mamy supermoc
Celem Fundacji Sentio jest edukowanie dzieci i młodzieży, co realizujemy udostępniając wartościowe mini-wykłady i kreatywne warsztaty online. Na naszym YouTube odnajdziecie ciekawe cykle poświęcone malarstwu i rzeźbie, które w lekki i przystępny sposób przybliżają kulisy powstania jednych z najsłynniejszych dzieł sztuki oraz praktyczne zajęcia z polskimi artystami i artystkami z obszaru malarstwa, rysunku, grafiki, ceramiki, a take komiksu. Nagrywamy też niezwykle ciekawe materiały na temat fotografii, literatury oraz kina, które zainteresują zarówno młodszych jak i starszych odbiorców. Przyświecająca nam misja łączy nas z Kinem Dzieci, które od lat promuje i upowszechnia najbardziej wartościowe filmy da młodszych odbiorców.
Media społecznościowe Sentio:
Facebook: https://www.facebook.com/fundacjasentio/
Instagram: https://www.instagram.com/fundacjasentio/
Skomentuj