Na te i wiele innych pytań spróbują odpowiedzieć prelegenci podczas debaty „Technologia a duchowość”. Wydarzenie będzie okazją do refleksji nad współczesnym światem, w którym szybkie zmiany technologiczne przeobrażają zarówno codzienność, jak i sposób myślenia o wartościach, etyce i ludzkiej tożsamości.
W dyskusji wezmą udział przedstawiciele różnych dziedzin – naukowcy, filozofowie oraz artyści, którzy na co dzień zajmują się tematyką relacji między technologią a kulturą, nauką i duchowością.
Po części panelowej przewidziana jest sesja pytań i otwarta dyskusja, podczas której uczestnicy będą mieli okazję podzielić się swoimi spostrzeżeniami oraz zadać pytania prelegentom.
Debata jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych tematyką rozwoju technologicznego i jego wpływu na sferę duchową oraz wartości współczesnego społeczeństwa. Organizatorzy zachęcają do aktywnego udziału w spotkaniu oraz refleksji nad tym, jak odnaleźć się w rzeczywistości kształtowanej zarówno przez innowacje technologiczne, jak i tradycję duchową.
W debacie wezmą udział:
- Paweł Frelik – profesor w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW, badacz science fiction, gier wideo oraz spekulacji kulturowej. Autor licznych publikacji naukowych, członek prestiżowych międzynarodowych organizacji zajmujących się badaniami nad science fiction i kulturą popularną.
- Krzysztof Kornas – specjalista w zakresie komunikacji naukowo-technicznej, publicysta popularnonaukowy, analityk trendów, kurator. Jego zainteresowania obejmują relacje między zmianami społeczno-kulturowymi a nauką, techniką i sztuką. Stały współpracownik miesięcznika „Znak”, kurator Festiwalu Przemiany w Centrum Nauki Kopernik.
- Mariusz Libel – artysta zajmujący się sztuką w przestrzeni publicznej. W swojej twórczości łączy refleksję filozoficzną z krytycznym spojrzeniem na współczesną rzeczywistość. Jego prace, realizowane w różnych mediach, poruszają zagadnienia społeczne i egzystencjalne. Laureat Paszportu „Polityki” w kategorii „Sztuki wizualne”.
- dr Marcin Trepczyński – filozof, wykładowca na Wydziale Filozofii UW, specjalizujący się w filozofii i teologii średniowiecznej, a także w badaniach nad relacją między logiką, teologią i sztuczną inteligencją. Redaktor naczelny czasopisma naukowego „Edukacja Filozoficzna”, członek zarządu Logic and Religion Association.
Debatę poprowadzi Anna Fidos, magister filozofii, nauczycielka etyki i retoryki w liceum ogólnokształcącym, prezes Międzywydziałowego Koła Kreatywnego Pisania UW, zawodowo związana z tematyką zrównoważonego rozwoju.
Link do wydarzenia znajdziecie tutaj.
- ul. Ludwika Pasteura 5, w sali 0.06 budynku A Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
- 13 marca, o godzinie 17:00.
Grafika: freepik
Prowadzenie portalu filozofuj.eu – finansowanie
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Skomentuj