Dla wielu Wyspiański to przede wszystkim autor „Wesela” i mistrz pastelowych portretów, a także wielki odnowiciel teatru. Jednak istnieje też inny, mniej znany Wyspiański – artysta wizualny, który mierzył się ze współczesnymi mu twórcami, głównie z kręgu wiedeńskiego, i który podejmował refleksję nad źródłami kultury, historią oraz nowoczesnością.
Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu Teologii Politycznej z cyklu „Filozofować po polsku”, w którym dr Tomasz Herbich wraz z Michałem Strachowskim porozmawiają o Stanisławie Wyspiańskim i jego nieoczywistej roli w filozofii.
W odcinku „Wyspiański. Filozofować poprzez sztukę” zagłębimy się w to, jak twórczość Wyspiańskiego wykraczała poza granice estetyki, stając się formą filozofowania i głębokiej refleksji nad kondycją człowieka. Odkryjemy, w jaki sposób artysta poprzez swoją sztukę poruszał fundamentalne pytania o naturę kultury, historii i nowoczesności, a także jakie wnioski możemy wyciągnąć z jego dzieł dla naszego współczesnego świata.
Podcast dostępny online na platformie youtube.
Zdjęcie: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0.
Prowadzenie portalu filozofuj.eu – finansowanie
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Skomentuj