„Filozofuj!” jest czasopismem popularnonaukowym o filozofii.
Wydawcą „Filozofuj!” jest Wydawnictwo Academicon.
Redaktor prowadzący numeru: Zbigniew Wróblewski
Podziękowania za pracę nad numerem należą się: Autorom tekstów, Redaktorom, w szczególności: Eli Drozdowskiej, Błażejowi Gęburze, Marcinowi Iwanickiemu, Dorocie Monkiewicz-Cybulskiej, Marcie Ratkiewicz-Siłuch, Małgosi Szostak, Maciejowi Wójcikowi, Ani Zych, Redaktorom językowym: Aleksandrze Sitkiewicz, Małgorzacie Szostak, Grafikom: Paulinie Belcarz, Zuzannie Bołtryk, Ewie Czarneckiej, Wiktorii Jabłońskiej, Markowi Mosorowi, Małgorzacie Uglik, Hani Urbankowskiej, Patrycji Waleszczak, Specjalistom DTP: Adamowi Dorotowi, Patrycji Waleszczak, Naszym Hojnym Patronom, którzy nas wsparli w projekcie Patronite: Marii Flasze, Alicji Pietras, Oktawii Poprawskiej, Tomaszowi Stepińskiemu, Slavo Szcześniakowi, Jozefowi Zonowi, a także wszystkim innym osobom, które nam pomagały i nas wspierały. Dziękujemy serdecznie! Bez Was wydanie kolejnego numeru byłoby niemożliwe.
Drodzy Czytelnicy,
życie jest zjawiskiem, które organizuje nasze funkcjonowanie w świecie. To, co martwe, na ogół pozostaje na marginesie naszych zainteresowań. Jest tak dlatego, że bycie żywym jest warunkiem koniecznym podejmowania jakichkolwiek działań. Pozostaje jednak pytanie: czym tak naprawdę jest życie? Czy redukuje się ono jedynie do procesów fizycznych, czy też może jest czymś zupełnie innym? Jest zresztą czymś zaskakującym, że nasza cywilizacja, która tak bardzo szczyci się stopniem zaawansowania rozwoju technologicznego, do tej pory ma poważne wątpliwości co do tego, jaka jest natura fenomenu, który umożliwił jej powstanie.
Problem życia ma w filozofii długą historię. Dociekania w tej kwestii rozpoczęli presokratycy, a kolejne rozdziały pisali tacy myśliciele jak Arystoteles, René Descartes czy Henri Bergson. Dzięki wysiłkom podejmowanym w ramach nauk przyrodniczych mamy dzisiaj do dyspozycji morze danych na temat procesów, które towarzyszą zjawisku życia. Nie oznacza to jednak, że w pełni je rozumiemy. Zadaniem filozofów byłoby zatem zinterpretowanie tych danych i sformułowanie spójnej i odpornej na zarzuty teorii życia. Najnowszy numer zawiera fascynujące teksty, które mogą nas przybliżyć do osiągnięcia tego celu. Autorzy mierzą się w nich bowiem z wieloma skomplikowanymi zagadnieniami, takimi jak hylozoizm, witalizm, organicyzm, biocentryzm, natura emergencji i teoria ewolucji. Panoramę tych poglądów podsumowuje wywiad z profesorem Peterem Godfreyem-Smithem z Uniwersytetu w Sydney.
Zachęcamy Was również do zwrócenia uwagi na stałe działy pisma, w których tym razem przeczytacie m.in. o metaforach (otwieramy nowy cykl tekstów prof. Marka Hetmańskiego!), zasadzie życzliwości, filozoficznej interpretacji powieści Olgi Tokarczuk i poglądach starożytnych filozofów na fenomen życia. Dla nauczycieli jak zwykle przygotowaliśmy scenariusz lekcji. Filozofujcie (z życiem)!
Redakcja
Zapraszamy do udziału w spotkaniach Klubu „Filozofuj!”. Zapowiedzi spotkań i relacje z dotychczasowych dyskusji są > tutaj.
Osoby, które chciałby pomóc przy zorganizowaniu spotkania Klubu „Filozofuj!” w swoim mieście, zapraszamy do współpracy. Szczegóły > tutaj.
CZY WIESZ, ŻE…
- najnowszy numer można kupić także w Empiku, Świecie Prasy, Ruchu, Inmedio, Relay (więcej na ten temat > tutaj)?
- z każdego egzemplarza kupionego w Empiku, Świecie Prasy, Ruchu, Inmedio, Relay redakcja otrzymuje tylko ok. 50% kwoty, którą płacisz?
- możesz dostawać „Filozofuj!” na wskazany adres zanim trafią do dystrybucji w Empikach?
- kupując „Filozofuj!” w prenumeracie zapłacisz tyle samo, co w Empiku, ale otrzymujesz egzemplarz niemal bezpośrednio z drukarni?
- dzięki prenumeracie możemy planować rozwój i budżet z wyprzedzeniem?
Oto spis treści numeru 2(32)/2020:
Entropia!