Celem Światowego Dnia Filozofii jest pokazanie zarówno dzieciom, jak i dorosłym, że filozofia może być ciekawa i ważna w codziennym życiu. Organizatorzy wydarzenia (Międzynarodowe Szkoły Paderewski, Dom Słów, Wydział Filozofii i Socjologii UMCS oraz Fundacja Heuresis) przygotowali bogaty program oparty na oparty na kategorii „dobrego życia”.
– Podejmiemy rozważania nad sensem i celem ludzkiej egzystencji, nie zapominając o tym, że w swym źródłowym znaczeniu filozofia to praktyka. Poszukamy więc mądrości, aby dobrze żyć – mówi Joanna Jawiczuk, dyrektorka programowa – Pokażemy różnoraką optykę patrzenia, jak podczas zabawy kalejdoskopem. Wskażemy związki między współczesnym rozumieniem tego, czym jest „dobre życie” a filozoficzno-historycznymi kontekstami, pamiętając o tym, że nie ma jednej recepty na to jak żyć, a dystans i poczucie humoru, to doskonałe narzędzie zmiany optyki.
Wydarzenia w ramach Światowego Dnia Filozofii są bezpłatne i będą odbywały się w godz. 8.45–20.00. Oferta programowa jest na tyle bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie – od uczniów szkół podstawowych po studentów i osoby dorosłe. Duża część wydarzeń będzie dostępna online dla szerokiego grona odbiorców, niezależnie od sytuacji pandemicznej. Spośród wielu propozycji warto zwrócić szczególną uwagę na zaplanowane warsztaty (stacjonarne oraz online), a także dyskusję po projekcji filmu „Zwariować ze szczęścia”. Wyjątkowo ciekawie zapowiada się improwizacja teatralna „Życie jak pudełko czekoladek” grupy Poławiacze Pereł oraz „Kąpiel Leśna” w przestrzeni Starego Gaju. – Liczymy na to, że w tej spontanicznie kreowanej rzeczywistości, błyśnie, choćby na chwilę, barwny obraz prawd o dobrym życiu – Joanna Jawiczuk, dyrektorka programowa.
[Opis pochodzi od organizatora]
Przejdź na www.dzienfilozofii.pl
Kliknij by przejść do strony wydarzenia na Facebook’u
Kliknij by przejść do szczegółowego programu wydarzenia
Organizatorzy:
- Międzynarodowe Szkoły Paderewski
- Dom Słów — część Ośrodka „Brama Grodzka — Teatr NN
- Wydział Filozofii i Socjologii UMCS
- Fundacja Heuresis
Patronat honorowy:
- Polski Komitet ds. UNESCO
- Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk
- JM Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej Prof. dr hab. Radosław Dobrowolski
Partnerzy:
- Polskie Towarzystwo Filozoficzne
- Pożegnanie z Afryką
Patronaty medialne:
- Dziennik Wschodni
- Radio Lublin
- TV UMCS
- Akademickie Radio Centrum
- Filozofuj!
Ilustracja: nadesłana przez organizatora
Skomentuj