>artykuł sponsorowany
OFERTA WARSZTATÓW FILOZOFICZNYCH
Nie mamy wątpliwości, że warto podjąć próbę zainteresowania młodzieży filozofią. Proponowane przez nas warsztaty filozoficzne stwarzają ku temu dobrą okazję. W atrakcyjny, angażujący uczestników sposób podejmują istotne kwestie, które podzielone zostały na pięć bloków tematycznych:
1) Po co nam do szczęścia filozofia?
2) Rozmowy z samym sobą – ćwiczenia filozoficzne układające w głowie
3) Kim jest człowiek? Spojrzenie filozoficzne
4) Człowiek wobec świata – filozofowie o mądrej ekologii
5) Sztuka stawiania pytań – na dywaniku u Sokratesa.
Z tych propozycji można wybrać jedną lub więcej i przeprowadzić je nie tylko na lekcji filozofii. Mogą być wprowadzeniem w filozoficzne zagadnienia dla początkujących, jak również pogłębieniem zdobytej już wiedzy. Ich istotną wartością jest to, że mają na celu uświadomienie uczestnikom, że filozofia ma zastosowania praktyczne.
FILOZOFIA W PRAKTYCE
W czasie warsztatów proponujemy zadania i ćwiczenia zachęcające uczniów do aktywnego udziału w zajęciach. Lektura i analiza tekstów, dyskusja, burza mózgów czy praca w małych grupach pomagają wydobyć wiedzę, którą uczestnicy już posiadają, przyswoić nowe informacje i usystematyzować je. Uczą uważności, krytycznego myślenia, argumentowania, a zatem kształtują ważne umiejętności przydatne nie tylko w szkole.
Nie boimy się niestandardowych pytań. Zastanawiamy się więc, czy Sokrates byłby dobrym architektem wnętrz? Czy zwierzę to osoba? A robot? Czy prawdziwy ekolog może mieć dzieci? Jakie ćwiczenia stoickie można dziś praktykować? Wspólne poszukiwanie odpowiedzi na podobne – czasem prowokacyjne – pytania pomaga nam dostrzec praktyczny wymiar filozofii. Nie czytamy filozofów jedynie po to, żeby dowiedzieć się, jakie mieli poglądy, ale aby spojrzeć na nasz świat ich oczami. Chcemy nauczyć się wykorzystywać stosowane przez nich metody, aby lepiej zrozumieć własne życie.
CEL WARSZTATÓW
Warsztaty mają na celu dostarczenie narzędzi wspierających krytyczne myślenie i służących poszukiwaniu prawdy przy pomocy rozumu, a zatem z dystansem wobec targających nami emocji, fałszywych przekonań i nacisków środowiska. Takich instrumentów będziemy wspólnie szukać w filozofii klasycznej. Starożytni i średniowieczni myśliciele traktowali bowiem filozofię jako sztukę życia – życia mądrego i szczęśliwego. Nie dostarczali przy tym gotowych odpowiedzi, a wskazywali narzędzia do samodzielnego poszukiwania prawdy. Taka metoda wydaje się spójna z potrzebami młodych ludzi.
JAK SIĘ ZAPISAĆ?
Na zajęcia można zapisać się za pomocą formularza: W poszukiwaniu mądrości – formularz zgłoszeniowy
Więcej informacji: W poszukiwaniu mądrości – zaproszenie
Warsztaty „W poszukiwaniu mądrości” adresowane są do uczniów szkół średnich, są bezpłatne, prowadzą je wykładowcy akademiccy Każdy blok przewidziany jest na 90 minut. Zajęcia można zorganizować jednego dnia lub rozbić je na dwa 45-minutowe spotkania. Warsztaty organizujemy przede wszystkim na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego. Zainteresowane szkoły spoza tego obszaru prosimy o kontakt.
Przygotowane przez nas scenariusze zajęć i pozostałe materiały edukacyjne – notatnik uczestnika, wybór tekstów źródłowych oraz prezentacje – są udostępnione do pobrania na stronie https://orbe.edu.pl/new/materialy-do-pobrania/. Można je wykorzystać do przeprowadzenia własnej lekcji.
Informacji i odpowiedzi na pytania udzielamy pod adresem: kontakt@orbe.edu.pl – będziemy również wdzięczni za komentarze i uwagi.
Projekt dofinansowano z programu Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki (nr umowy: POPUL/SN/0292/2023/01)
Nazwa zadania: „W poszukiwaniu mądrości” – warsztaty filozoficzne dla młodzieży
plakat: Od organizatorów
>artykuł sponsorowany
Prowadzenie portalu filozofuj.eu – finansowanie
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Skomentuj