Szkoła Lwowsko-Warszawska i Koło Wiedeńskie to dwie formacje wczesnej filozofii analitycznej.
Koło Wiedeńskie powstało w Wiedniu w latach 20-tych XX wieku. Poglądy przedstawicieli Koła, określane jako „neopozytywizm” i „logiczny empiryzm”, były bardzo radykalne: głosili oni, iż sensowne są tylko zdania weryfikowalne empirycznie i w związku z tym wiele tradycyjnych problemów filozoficznych uznawali za bezsensowne. Uważali, że jedynego obrazu świata dostarczają nauki, filozofię należy ograniczyć do analizy języka naukowego.
Szkoła Lwowsko-Warszawska została założona we Lwowie przez Kazimierza Twardowskiego na przełomie XIX i XX wieku, od roku 1915 drugim jej centrum stała się Warszawa. Choć filozofia w SLW pojmowana była nauka, a jej przedstawiciele szeroko stosowali narzędzia logiki matematycznej, to stanowisko filozoficzne w Szkole nigdy nie były tak radykalne jak u Wiedeńczyków. Przedstawiciele Szkoły problemy filozoficzne uważali za sensowne i próbowali je rozwiązać z użyciem analizy pojęciowej, metody parafraz, a niekiedy aksjomatyzacji.
Najbardziej intensywna wymiana myśli między przedstawicielami Koła Wiedeńskiego i Szkoły Lwowsko-Warszawskiej miała miejsce między rokiem 1929 i 1936. W tym czasie umiarkowane poglądy SLW stały się jednym z czynników, które wpłynęły na osłabienie radykalnego programu Koła Wiedeńskiego.
Warsztaty mają na celu przybliżyć historię Koła Wiedeńskiego, Szkoły Lwowsko-Warszawskiej i ich wzajemnych relacji. Towarzyszą wystawie „Koło Wiedeńskie. Ścisłe myślenie w czasach obłędu”, która jest prezentowana w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.
Warsztaty będą złożone z dwóch części. W części głównej swoje wykłady wygłoszą doświadczeni badacze tradycji Koła Wiedeńskiego i Szkoły Lwowsko-Warszawskiej. W części seminaryjnej referaty przedstawią studenci i doktoranci.
Uwaga! Język warsztatów to zasadniczo język angielski. Osoby, które chciałyby przedstawić referat w części seminaryjnej, proszone są o kontakt z organizatorami: abrozek@uw.edu.pl.
- W celu wzięcia udziału w warsztatach proszę wypełnić formularz:
https://sites.google.com/uw.edu.pl/vc-lws/registration?authuser=1 - Studenci, którzy chcieliby zaprezentować swoje referaty na części seminaryjnej są proszeni o przesłanie propozycji na adres: abrozek@uw.edu.pl do 31 stycznia 2022 roku.
Wystawa:
Koło Wiedeńskie. Ścisłe myślenie w czasach obłędu
- Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66
- 28 stycznia — 28 luty 2022 r.
- Ulotka dotycząca wystawy
Warsztaty online z historii logiki i filozofii analitycznej:
Koło Wiedeńskie i Szkoła Lwowsko-Warszawska
- Online
- 12 — 13 luty 2022 r.
- Centrum Badań nad Tradycją Szkoły Lwowsko-Warszawskiej
- Strona internetowa organizatora
- Strona internetowa wydarzenia
- Transmisja na YouTube
- Ulotka dotycząca warsztatów
Warsztaty z historii logiki i filozofii analitycznej są częścią Warsztatów Filozoficznych organizowanych przez Centrum Badań nad Tradycją Szkoły Lwowsko-Warszawskiej.
Organizatorzy:
Centrum Badań nad Tradycją Szkoły Lwowsko-Warszawskiej
Patron wydarzenia:
Filozofuj!
Skomentuj