W ramach projektu „Wszystko jest filozofią” organizowane będą dwa różne cykliczne wydarzenie, które łączy filozofia. Pierwsze z nich to „Vademecum filozoficzne”, czyli seria otwartych dyskusji na tematy zaproponowane w formie pytania przez samych uczestników, a następnie wybrane metodą głosowania. Jak podkreślają organizatorzy, tematy te będą wymagać ogólnego zainteresowania tematyką filozoficzną, ale nie specjalistycznej wiedzy czy znajomości wybranego dzieła kultury. Tak zorganizowane debaty odbywają się w przestrzeni Café Księgarnia Vademecum w Gdyni. Sama formuła pochodzi z inspiracji organizatorów podobną inicjatywą organizowaną w kilku miastach w Polsce pod nazwą „Sokrates Café”.
Najbliższe, trzecie spotkanie Vademecum filozoficznego zaplanowano na 12 kwietnia 2017 roku o godzinie 18.00. Sugerowane tematy do dyskusji to:
1. Czy mamy wolną wolę?
2. Czy możliwe jest stworzenie / odkrycie naukowej „teorii wszystkiego”?
3. Czy może istnieć i funkcjonować społeczeństwo bez religii?
Drugie wydarzenie składające się na całość projektu to siedem spotkań ze znanymi i cenionymi naukowcami z prężnie działających środowisk filozoficznych, którzy aktualnie zajmują się zarówno pracą akademicką, jak i popularyzacją filozofii, chociażby poprzez publikacje swoich tekstów w formie książek i czasopism naukowych. Spotkania zostały zaplanowane w układzie: jedno spotkanie w miesiącu od kwietnia do czerwca 2017 roku i, po przerwie wakacyjnej, od września do grudnia 2017 roku.
Pierwsze z nich odbędzie się już 22 kwietnia o godzinie 15.30 w Gdyńskim Centrum Filmowym, a jego gościem będzie, dr Artur Szutta, czyli redaktor naczelny naszego magazynu, ale i adiunkt filozofii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego obecnie zajmujący się problematyką poznania moralnego, intuicjami moralnymi i metodą refleksyjnej równowagi. Zapowiadając swoje wystąpienie wychodzi on od pytania „Czym są nasze moralne intuicje? Czy to właśnie dzięki nim obiektywnie poznajemy, a tym samym odróżniamy od siebie dobro i zło? A może moralne intuicje to jedynie nasza projekcja, coś co realnie nie istnieje?”. Inauguracyjne spotkanie projektu odbędzie się w ramach kwietniowego Weekendu Literackiego festiwalu Miasto Słowa. Wstęp wolny.
Wszyscy zaproszeni goście to:
- Artur Szutta („Filozofuj!”);
- Marek Cichocki („Teologia Polityczna”);
- Agata Bielik-Robson („Krytyka Polityczna”, przewodnicząca Kapituły Nagrody Literackiej Gdynia);
- Łukasz Lamża i Mateusz Hohol (CC Press, współpracownicy prof. ks. M. Hellera);
- Tomasz Swoboda (polski tłumacz i literaturoznawca);
- Andrzej Karalus (wykładowca Politechniki Gdańskiej z Katedry Nauk Społecznych i Filozoficznych);
- Anna Dziedzic (Wydział Filozofii UW, publikuje w KRONOS).
Mecenasem projektu jest Miasto Gdynia.
Organizator:
Miasto Gdynia; Fundacja Vademecum.
Partnerzy:
Gdynia Kulturalna; Centrum Kultury Gdynia; Muzeum Miasta Gdyni; Teatr Gdynia Główna.
Patroni Medialni:
Filozofuj!; Teologia Polityczna; Tygodnik Powszechny; Gdyńska Strefa Kultury; Machina Myśli; BLIZA; Fundacja Centrum Kopernika; Copernicus Center Press; Filozofia w Praktyce; Radio Gdańsk.
: Café Księgarnia Vademecum (Świętojańska 5–7, Gdynia); Gdyńskie Centrum Filmowe (Pl. Grunwaldzki 2, Gdynia).
12 kwietnia, 18.00 (Vademecum słowa); 22 kwietnia, 15.30 (spotkanie z dr Arturem Szuttą).
Strona internetowa organizatorów
Wydarzenie na facebooku
Skomentuj