Aktualności akademickie

Wywiad z Krzysztofem Zanussim w ramach projektu „Film i filozofia. Spotkania” [zapowiedź]

Polskie Towarzystwo Leibnizjańskie i Instytut Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają na premierę filmu „Krzysztof Zanussi o filmie i filozofii”, która zainauguruje projekt „Film i filozofia. Spotkania”.

Wywiad z reżyserem Krzysztofem Zanussim zainauguruje projekt „Film i filozofia. Spotkania” koordynowany przez prof. Bogusława Pazia. Krzysztof Zanussi, jako były student filozofii, będzie opowiadał o zaletach studiów filozoficznych i zachęcał do ich podjęcia. Reżyser przyjął również zaproszenie do wygłoszenia wykładu na Uniwersytecie Wrocławskim.

26 stycznia, o godzinie 8:45 odbędzie się premiera pierwszej części materiału – części, w której reżyser zachęca do studiowania filozofii. Klip stanowi jednocześnie zapowiedź pełnego wywiadu z Krzysztofem Zanussim, który zostanie wyemitowany wkrótce.


Projekt „Film i filozofia. Spotkania” dotyczy problematyki i wpływów filozofii w filmie – polskim i światowym. Pod względem filozoficznym skupia się na historii filozofii, estetyce, aksjologii i etyce. Ma na celu, po pierwsze, odnajdywanie wspólnych dróg filozofii i filmu poprzez wskazywanie na tematy i problemy obecne w obu dziedzinach. Po drugie, projekt zmierza do popularyzacji filozofii poprzez wskazywanie na jej związki z filmem, aktualnie od ponad półwiecza najpopularniejszą dziedzinę sztuki na wszystkich kontynentach. Po trzecie, poprzez ukazywanie problematyki filozoficznej, projekt ma na celu również popularyzację sztuki filmowej, historii oraz teorii filmu. Przedsięwzięcie kierowane jest do środowiska akademickiego i pozaakademickiego: licealnego, nauczycielskiego i wszystkich, którzy oglądają cokolwiek poza telewizyjnymi serialami.

[opis od organizatorów] 


Organizatorzy:

Uniwersytet Wrocławski
Polskie Towarzystwo Leibnizjańskie


Więcej wydarzeń z polskiego, filozoficznego środowiska akademickiego znajdziesz w dziale „Aktualności akademickie”.

Najnowszy numer można nabyć od 2 stycznia w salonikach prasowych wielu sieci. Szczegóły zob. tutaj.

Numery drukowane można zamówić online > tutaj. Prenumeratę na rok 2023 można zamówić > tutaj.

Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać tutaj.

Skomentuj

Kliknij, aby skomentować

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy