Dnia 28.02 o godzinie 10:00 w 19. okręgach odbył się II etap XXIV edycji Olimpiady Filozoficznej. „Filozofuj!”, jak co roku, patronuje Olimpiadzie oraz kibicuje uczestnikom.
Lublin – kiedy część ustna i wyniki?
Część ustna 35. edycji odbędzie się za dwa tygodnie, tj. 04.03.2023 o godz. 10.00. Bezpośrednio po części ustnej, o godz. 13.00 w Auli Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS, odbędzie uroczyste zakończenie etapu okręgowego.
Kliknij, aby pobrać plik pdf z częścią I testu z etapu okręgowego OF:
- „Wynika stąd, że argumenty etyczne, jeśli nie dotyczą środków najskuteczniejszych do osiągnięcia danego celu, różnią się od argumentów naukowych tym, że odwołują się do naszych emocji, choć ukrywa to użyty w nich tryb oznajmujący. Nie jest to jednak powód, aby uznać, że argumentacja w etyce nie jest możliwa. Na emocje można argumentami wpływać równie łatwo, a nawet łatwiej niż na przekonania intelektualne. Trudność, jaką się tu wyczuwa, polega na tym, że argumentacja intelektualna odwołuje się do innego jeszcze kryterium poza osobistą prawdą, a (…) wydaje się, że etyka takim kryterium nie dysponuje.”
B. Russell, Problemy argumentacji moralnej
- „Ponieważ autorytet zawsze wymaga posłuszeństw, przeto nagminnie bywa mylony z różnymi formami siły i przemocy. A przecież tak naprawdę wyklucza on używanie zewnętrznych środków przymusu. […] Z drugiej jednak strony nie można go kojarzyć z perswazją, która zakłada równość i dział za pośrednictwem procesu argumentacji.”
H. Arendt, Co to jest autorytet?
- „Filozofię łączy ze sztuką to, że za pomocą słów wyraża cierpienie i w ten sposób wprowadza je w sferę doświadczenia i wspomnienia.”
M. Horkheimer, Krytyka instrumentalnego rozumu
A kiedy będą dostępne arkuszę z drugiej części etapu okręgowego?