Wydawnictwo Copernicus Center Press ma zaszczyt przedstawić najbardziej potrzebną książkę roku:
ERIC R. KANDEL
Zaburzony umysł – co nietypowe mózgi mówią o nas samych
„Nowa biologia umysłu doprowadzi do radykalnych zmian w sposobie uprawiania medycyny pod dwoma względami. Po pierwsze, neurologia i psychiatria scalą się we wspólną dyscyplinę kliniczną, która w coraz większym stopniu będzie skupiać się na pacjencie jako jednostce z określonymi predyspozycjami genetycznymi do zdrowia i choroby. Nastawienie to przybliży nas do inspirowanej biologicznie medycyny spersonalizowanej. Po drugie, po raz pierwszy będziemy dysponować użyteczną i zniuansowaną biologią procesów, które przebiegają błędnie w zaburzeniach mózgowych, a także procesów prowadzących do różnicowania płciowego mózgu i do naszej tożsamości płciowej”.
Eric R. Kandel
„Książka encyklopedyczna, obejmująca nie tylko biologię molekularną, techniki diagnostyczne i leczenie każdej choroby, ale także śledzenie istotnych osiągnięć naukowych w historii”.
„The Washington Post”
„[…] ludzie o niezwykłych mózgach i umysłach powinni być celebrowani ze względu na swoje cechy, a nie nadmiernie leczeni i stygmatyzowani. Uznanie tego poglądu w żaden sposób nie uderza w potrzebę znalezienia sposobów leczenia naprawdę wyniszczających problemów psychicznych. […] Podkreśla jednak potrzebę rozważenia naszych mózgów w kontekście społecznym, środowiskom i cielesnym”.
„The New York Times”
„Kandel schodzi na dalszy plan i staje się cichym obserwatorem kultur, społeczeństw, a zwłaszcza umysłów zdziwionych doświadczeniem bycia mózgiem w ciele”.
„Science”
„W ciągu ostatnich 15 lat [Kandel] próbował przywrócić prestiż i wpływy psychoanalizie poprzez ślub z »nową biologią umysłu«. W Zaburzonym umyśle podkreśla to dzięki trzem postępom: obrazowaniu mózgu, badaniu dziedziczenia zaburzeń psychicznych oraz modelom zwierzęcym chorób, takich jak zaburzenie ze spektrum autyzmu (ASD).
Podobnie jak Freud [Kandel]bada nieświadomość. […] Jasno i zwięźle prowadzi nas przez ostatnie odkrycia i hipotezy dotyczące różnych zaburzeń. Niektóre są neurologiczne, takie jak choroby Alzheimera, Huntingtona i Parkinsona. Niektóre zostały zinterpretowane jako psychiatryczne, takie jak depresja, choroba afektywna dwubiegunowa i schizofrenia. Współczesna perspektywa, jak twierdzi, jest taka, że są to ostatecznie zaburzenia mózgu”.
„Nature”
Książkę można zamówić > tutaj.
“…Współczesna perspektywa, jak twierdzi, jest taka, że są to ostatecznie zaburzenia mózgu”. — a co z duszą? To ona wszystko warunkuje, i w niej wszystko ma swój początek i koniec.