Przypomnijmy raz jeszcze scenariusz wstępny:
Doktor Henry Jekyll postanowił, że kłopotliwą kwestię przekrętów swojego alter ego, Edwarda Hyde’a, rozwiąże korzystając z serum prawdy. Mikstura nie poradziła sobie jednak z dwoma świadomościami w jednym ciele i zadziałała następująco:
- Jedna z tożsamości doktora zawsze kłamała w poniedziałki, wtorki i środy, a w pozostałe dni tygodnia musiała mówić prawdę;
- Na drugą tożsamość serum wpłynęło tak, że zawsze kłamał w czwartki, piątki i soboty, musząc mówić prawdę w pozostałe dni tygodnia.
- Nie wiadomo na razie, na którą tożsamość serum wpłynęło w który sposób.
Przyjaciel doktora Jekylla, zajmujący się jego sprawami prawymi, bardzo zdziwił się słysząc pogłoski o tym, że doktor chce sprzedać swoje laboratorium. Postanowił więc złożyć mu wizytę i wybadać, czy nie jest to przypadkiem kolejny spisek Hyde’a. Wpuszczony do laboratorium przez kamerdynera znalazł swojego przyjaciela siedzącego na podłodze, wyraźnie rozdrażnionego. Na zmartwienie prawnika doktor odpowiedział: „Nie bądź głupi. Pomóż mi znaleźć nabywcę tego laboratorium”. Prawnik zapytał na wszelki wypadek, czy nie rozmawia z Edwardem Hyde’m. Doktor odparł tylko: „Jeśli ja jestem Henry Jekyll, to ten drugi jest Hyde’m”. Zaraz potem jego wyraz twarzy zupełnie się zmienił, a prawnik poczuł potrzebę zapytania po raz kolejny, z kim rozmawia. Wówczas mężczyzna odpowiedział mu: „Jeśli tamten to był Hyde, to ja jestem Jekyll. Nie pomagaj tamtemu w niczym, co chce zrobić z tym laboratorium”.
Zakładając, że zamiana tożsamości rzeczywiście wtedy zaszła, czy można ustalić, w którym momencie mężczyzna był Jekyllem, a w którym Hyde’m? Czy można ustalić, jaki był dzień tygodnia?
Opracowała Mira Zyśko na podstawie: R. Smullyan, Jaki jest tytuł tej książki? Książka i wiedza, 2004.
Więcej zagadek logicznych znajdziesz w naszym dziale Zagadki logiczne.
Ilustracja na podstawie: macrovector; freepik.com; (licencja)
Skomentuj