Dwór Artusa w Toruniu oraz redakcja „Filozofuj!” zaprasza wszystkich pasjonatów filozofii na wykład, na którym poszukamy odpowiedzi na pytania dotyczące teorii zła. Zastanowimy się, czy mając czyste sumienie, stajemy się bardziej odporni na zło, które nas dotyka. Będzie to zatem okazja do tego, aby pomyśleć, czy przekonanie o niewinności daje poczucie bezpieczeństwa w trudnej sytuacji. Postawimy sobie pytanie o to, czym w ogóle jest zło z perspektywy etycznej, jakiej refleksji powinno być ono poddane.
Dr hab. Marcin Jaranowski jest pracownikiem Instytutu Filozofii UMK. W swojej pracy naukowej zajmuje się zagadnieniem zła, w szczególności skupiając się na wieloaspektowej analizie doświadczania opresji. Jego ostatnia książka, wydana w 2015 roku, nosi tytuł Rekonstrukcja zła i poświęcona jest refleksjom więźniów ocalonych z obozów koncentracyjnych
Opracowała: Liliana Radkiewicz
Źródło: Dwór Artusa
Czwartek 15 marca godz. 18:30 Sala Wielka na Dworze Artusa w Toruniu.
To nie jest takie proste jak mam rozumieć pojęcie “zło”. To są moje podmiotowe wybory, Immanuel Kant mówił…: “Prawo moralne we mnie a niebo rozgwieżdżone nade mną…” to wielki obszar różnic miedzy podmiotem podejmującym decyzję a a przedmiotem doświadczającym rozumienia jako zło.…to także semantyka lingwistyczna w obszarze komunikacji społecznej.…to też różnice miedzy obszarem wiedzy podmiotu wypowiadającego się a przedmiotem słuchającym.…który interpretuje po swojemu.…