Czym są Kluby „Filozofuj!” (KF!)?

Są to nowo tworzone nieformalne grupy współpracowników i sympatyków czasopisma „Filozofuj!”, organizujące w swoich miejscowościach imprezy (np. konferencje, spotkania dyskusyjne lub promocyjne) popularyzujące filozofię pod patronatem Redakcji „Filozofuj!”.

Jak zorganizować spotkanie Klubu „Filozofuj!” w swojej miejscowości? Porady Celiny Głogowskiej, koordynatorki spotkań w ramach KF!

Moi Drodzy, trzeba mieć zapał i kierować się miłością mądrości :) Nie należy gwiazdorzyć, natomiast ciężko pracować i być otwartym na natchnienia :) Zorganizowanie spotkania wiąże się z pewnym nakładem pracy i czasu, który temu trzeba poświęcić, a jedyną nagrodą jest satysfakcja, że o filozofii się mówi, i to mówi się dobrze, oraz to, że wokół ludzie filozofują. Kto chce wypromować siebie może od razu sobie darować, bo w tym wszystkim nie o nas samych chodzi tylko o miłość mądrości :)

  1. Jak zgłosić Redakcji „Filozofuj!” pomysł i chęć koordynowania organizacji spotkania w swojej miejscowości?

Formularz zgłoszeniowy w przygotowaniu. Tymczasem można pisać na adres: redakcja@filozofuj.eu.

  1. Jak zorganizować prelegentów / dyskutantów / prowadzących spotkanie?

Zaproszenie gości specjalnych spotkania to zadanie dla Redakcji „Filozofuj!”.

Jeśli spotkanie ma być zorganizowane w miejscowości, w której nie ma instytutu lub dużego zakładu filozofii, należy postarać się o środki finansowe, by zapewnić dojazd i ewentualnie nocleg każdego prelegenta / dyskutanta. To zadanie dla lokalnego organizatora, w którym postaramy się pomóc. Zob. punkt 6: Jak zorganizować środki finansowe?

W miejscowości, której funkcjonuje instytut lub duży zakład filozofii, żadne środki nie są potrzebne.

  1. Jak ustalić termin spotkania?

Termin oczywiście musi pasować prelegentom oraz właścicielowi kawiarni / miejsca, gdzie spotkanie ma się odbyć. Mi się wydaje, że lepiej, żeby to nie był weekend, bo wtedy nawet miłośnicy filozofii chyba imprezują ;) A przynajmniej czasami. Dlatego uważam, że lepszy jest środek tygodnia. Ale trzeba wziąć pod uwagę specyfikę Waszego otoczenia i wyczuć, który dzień/dni będą najlepsze.

Ustalić trzeba też godzinę spotkania. Musi ona wszystkim pasować, ale też, przede wszystkim musi brać pod uwagę REALIA. Jeśli większość potencjalnych zainteresowanych spotkaniem pracuje do 17:30 to trzeba to uwzględnić.

Myślę, że czas trwania spotkania to ok. 2 godzin.

  1. Jak zorganizować lokal?

Rozejrzeć się po okolicy i ocenić, co się nadaje. W moim mniemaniu najlepsza jest kawiarnia z książkami na półkach. Przytulna, ale dość spora, żeby trochę ludzi się pomieściło. To jest oczywiście miejsce idealne, a takie nie zawsze się znajdzie. Przede wszystkim musi być spore, choć sami najlepiej znacie możliwości swojej miejscowości. Trzeba liczyć, że w dużym mieście z 50 osób może przyjść. To nie musi być koniecznie kawiarnia, może być jakaś instytucja kulturalna czy biblioteka, choć fajnie by było, żeby była możliwość napicia się kawy/herbaty, tak żeby całość miała nieformalny wydźwięk, ot takie filozofowanie przy kawie, choć oczywiście rzetelne (!) w gronie wybitnych specjalistów.

Do lokalu trzeba się przejść osobiście. Pogadać z szefem, uśmiechnąć się, przedstawić atuty, jakie się wiążą z tym, że u nich właśnie odbędzie się takie spotkanie. Pochwalić się czasopismem „Filozofuj!” (tutaj redakcja oferuje pomoc), powiedzieć, że sprzedaż rośnie z miesiąca na miesiąc. Wydrukować relacje z poprzednich spotkań wokół numerów „Filozofuj!”. Pokazać, że akcja jest ogólnopolska, że są wzmianki w prasie. To przecież promocja miejsca + oczywiście to, że jak przyjdą słuchacze na spotkanie to kupią sobie herbatę/kawę. Najlepiej jakby szef dał rabat na napoje jakiś tego wieczora dla uczestników spotkania.

  1. Jak zapewnić publiczność?

Należy ruszyć z marketingiem na miasto :)

Zawieść plakaty do szkół średnich, zapytać w sekretariacie, czy można powiesić. Zapytać czy jest nauczyciel filozofii w szkole, poczekać na niego, pogadać z nim, zrobić reklamę, zaprosić na spotkanie.

Zawiesić plakaty na uczelniach, różnych wydziałach, na uczelniach prywatnych i publicznych. I uwaga, nie interesują nas tylko kierunki humanistyczne ale wszystkie !!! Akademia Medyczna, Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego, Politechnika i oczywiście Uniwersytety. I niech nikt mi nie mówi, że wfiści się nie interesują filozofią, bo się zdziwicie ;)

Trzeba ruszyć w miasto dosłownie i wieszać plakaty wszędzie, gdzie jest to prawnie dozwolone i gdzie ma się pozwolenie właściciela. To może być bar wegetariański, poczta, sklep z artykułami plastycznymi, antykwariat, księgarnia. Słowem, wszędzie tam, gdzie zobaczycie, że wiszą plakaty zapytajcie czy możecie powiesić jeszcze taki. Zaprezentujcie “Filozofuj!”, zaproście na spotkanie. Żyjcie tym :) I idźcie z tym przez świat.

Trzeba uderzyć do mediów: radio, prasa, telewizja, internet - wszystko! Zapytajcie wśród rodziny, znajomych czy nie znają kogoś w mediach, kto byłby zainteresowany filozofią. Wyślijcie info do mediów. Niech dadzą zapowiedź spotkania. Ale najlepiej dotrzeć do konkretnych ludzi, którym filozofia leży na sercu, wbrew pozorom w mediach tacy ludzie są, tylko musicie ich znaleźć. Niech zrobią krótką relację ze spotkania. Niech zrobią program o spotkaniu, o “Filozofuj!”, o spotkaniach, o filozofii, o idei popularyzacji. Niech to istnieje.

I oczywiście trzeba informować o spotkaniu własnych znajomych :) Udostępniać na facebook’u stronę wydarzenia. Za pośrednictwem wszystkich mediów społecznościowych, jakich używacie.

  1. Jak zorganizować środki finansowe?

Szukać funduszy u lokalnych władz - w Urzędzie Miasta, Urzędzie Marszałkowskim. Często są jakieś projekty oferujące czasem niewielkie wsparcie finansowe ale zawsze.

  1. Jak zorganizować reklamę spotkania?

Zrobić plakat, wydarzenie na fb. Rozwieszać i linkować na fb, rozsyłać e-mailem.

Dotrzeć do szkół. Patrz pt. 5

Dotrzeć do mediów. Patrz punkt 5.

  1. Jak zamówić numery „Filozofuj!” na spotkanie?

Należy napisać prośbę na adres: redakcja@filozofuj.eu. W miarę możność dostarczymy numery.

  1. Jak przygotować relację ze spotkania?

Bez zwłoki :) Od razu następnego dnia po spotkaniu. W marketingu czas leci szybko. Trzeba zrobić krótki opis jak było, dołączyć zdjęcia i film ze spotkania i przesłać szefowi :) redakcja@filozofuj.eu

Przykładowe relacje ze odbytych spotkań można zobaczyć > tutaj.

W razie dodatkowych pytań prosimy o e-mail: redakcja@filozofuj.eu.

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy