„Filozofia blockchaina” to 51. numer „Filozofuj!”, czasopisma popularnonaukowego o filozofii.
Wydawcą „Filozofuj!” jest Wydawnictwo Academicon
(będące na liście punktowanych wydawców MNiSW – 100 pkt za monografię)
Redaktor prowadzący numeru: prof. Krzysztof Saja
Podziękowania za pracę nad numerem „Filozofia blockchaina” należą się: Autorom tekstów, Redaktorom, w szczególności: Piotrowi Biłgorajskiemu, Eli Drozdowskiej, Błażejowi Gęburze, Marcinowi Iwanickiemu, Robertowi Kryńskiemu, Dorocie Monkiewicz, Redaktorom językowym: Aleksandrze Sitkiewicz, Agnieszce Stańczak, Mieszkowi Wandowiczowi, Grafikom: Paulinie Belcarz, Ewie Czarneckiej, Annie Koryzmie, Lubomirze Platcie, Małgorzacie Uglik, Wojtkowi WU Zielińskiemu, Mirze Zyśko, Specjalistom DTP: Adamowi Dorotowi, Robertowi Kryńskiemu, Patrycji Waleszczak, Mirze Zyśko, Naszym Hojnym Patronom, którzy nas wsparli w projekcie Patronite: Kacprowi Dyrdzie, Piotrowi Elfingerowi, Katarzynie Frąckiewicz, Pawłowi Głazowi, Malgorzacie Laskowskiej, Sebastianowi Łasajowi, Janowi Swianiewiczowi, Zbigniewowi Szafrańcowi, Tomaszowi Szwedowi, Ani Wilk-Płaszczyk. Również dzięki Waszemu wkładowi możliwe było wydanie tego numeru.
Drodzy Czytelnicy,
mogłoby się wydawać, że filozofia polega na ciągłym zajmowaniu się tymi samymi problemami. Mimo że dzisiaj jesteśmy w innym miejscu niż Platon czy Arystoteles, to robimy dokładnie to samo: próbujemy na różne sposoby zrozumieć otaczający nas świat. W swoim głębokim rdzeniu filozofowanie jest bowiem zawsze tym samym, a więc po prostu porządnym myśleniem o takich czy innych bytach i relacjach między nimi. Musimy jednak również przyznać, że mierzymy się z zagadkami, które dla starożytnych w ogóle nie istniały.
Nie możemy ignorować rozwoju technologicznego, który stał się udziałem ludzkości, i musimy odpowiedzieć na związane z nim intelektualne wyzwania. Pozostaje tylko kwestia tego, gdzie tym razem filozof ma skierować swoje spojrzenie. W podejmowaniu takich decyzji filozofia nie jest jednak sama, gdyż może po prostu podążać za najbardziej obiecującymi i zaawansowanymi nowinkami technologicznymi.
Na temat numeru wybraliśmy filozoficzne zagadnienia związane z technologią blockchain, która wydaje się mieć bardzo szerokie zastosowania, począwszy od sektora finansowego po edukację. Choć problematyka ta może się niektórym wydać nazbyt szczegółowa, to sądzimy, że zastanowienie się na potencjałem i możliwymi konsekwencjami stosowania technologii, która wkrótce może stanowić trzon naszego codziennego funkcjonowania w świecie, jest po prostu koniecznością. Uważamy, że nie tylko trzeba przedyskutować, jak należy rozumieć właściwości tej technologii, ale także pochylić się nad możliwymi moralnymi kłopotami z nią związanymi.
Być może dojdziemy do wniosku, że blockchain jest po prostu kolejną próbą realizacji ludzkich pragnień: niezmienności, bezpieczeństwa czy posiadania. Jednak nawet jeśli filozof bez pomocy ekspertów nie może autorytatywnie wypowiadać się o nie do końca rozpoznanej jeszcze technologii, to z pewnością może i powinien podjąć próbę analizy dobrze scharakteryzowanych pojęć, od których z jakichś powodów nie możemy się uwolnić. Jeśli też uważacie ten ostatni fakt za intrygujący, to zapraszamy do lektury tego numeru.
Co znajdziecie w wydaniu? Redaktor prowadzący numeru, Krzysztof Saja, przygotował tekst nakreślający problematykę związaną z technologią sieci 3.0 (Sieć 3.0 jako technologia transformacyjna) oraz artykuł na temat ontologiczno-językowych aspektów tokenizacji (Tokenizacja jako forma działalności językowej dla ludzi i maszyn). Mateusz Dyrda w bardzo informatywnym i przyjaznym w formie tekście wprowadza w arkana, nowej zapewne dla wielu, aparatury pojęciowej technologii blockchain (Muzeum Historii Kryptowalut). Georgy Ishmaev zaś pisze o aspektach etycznych związanych z systemami rozproszonymi jako systemami publicznymi. Zdecydowanie wart uwagi jest też wywiad z Shermin Voshmgir, autorką książki Token Economy, założycielką Token Kitchen i BlockchainHub w Berlinie.
W naszych stałych działach znajdziecie zaś felietony o pieniądzu (nie tylko o kryptowalucie) oraz tradycyjnie już nomen omen bloki takie jak: Eksperyment myślowy, Kurs logiki, Filozofia w nauce, Filozofia prawa, Filozofia społeczna, Filozofia w literaturze, Filozofia w filmie, a także nowości: Kurs ontologii Arkadiusza Chrudzimskiego (w nowej serii W 12 odcinkach) i pierwszy tekst Roberta Piłata z jego nowego cyklu oraz artykuł Krzysztofa Bielawskiego (powrót Greki i łaciny z wielkimi klasykami). Ponadto jak zwykle w numerze majowo-czerwcowym znajdziecie dodatek maturalny prezentujący ośrodki akademickie, w których można studiować filozofię.
Redakcja
CZY WIESZ, ŻE…
- z każdego egzemplarza kupionego w Empiku, Świecie Prasy, Ruchu, Inmedio, Relay redakcja otrzymuje tylko ok. 50% kwoty, którą płacisz?
- możesz dostawać „Filozofuj!” na wskazany adres zanim trafią do dystrybucji w Empikach?
- kupując „Filozofuj!” w prenumeracie zapłacisz taniej niż w Empiku, a do tego otrzymujesz egzemplarz bezpośrednio z drukarni, czyli najszybciej jak się da?
- dzięki prenumeracie możemy planować rozwój i budżet z wyprzedzeniem?
Oto spis treści numeru 3(51)/2023/ Filozofia blockchaina.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Skomentuj