Mensa International jest stowarzyszeniem, które zrzesza ludzi o wysokim ilorazie inteligencji. W Polsce, aby dołączyć do organizacji, trzeba mieć co najmniej 130 IQ.
Mylnie czasami się sądzi, że Mensa zrzesza „najinteligentniejszych ludzi świata” albo „najmądrzejszych ludzi świata”. W przypadku inteligencji, wyróżnia się jej różne typy. W nauce mówi się np. o inteligencji emocjonalnej czy przestrzennej. Sporna jest również możliwość mierzenia sprawności umysłowej za pomocą testów. Mimo tego testy IQ wciąż stosuje się w badaniach psychologicznych i socjologicznych, głównie z powodu braku lepszych narzędzi pomiarowych.
Jeżeli interesują Was testy Mensy, proponujemy zagadkę treningową.
Pierwszy mężczyzna może pomalować płot w dwie godziny.
Drugi mężczyzna może pomalować płot w trzy godziny.
Trzeci mężczyzna może pomalować płot w cztery godziny.
Czwarty mężczyzna może pomalować płot w sześć godzin.
Oto zagadka: gdyby wszyscy pracowali razem, każdy z podaną wyżej prędkością, ile zajęłoby im pomalowanie płotu?
Ostatni numer „Filozofuj!” w 2023 roku jest w zagrożeniu. Wspomożesz jego wydanie? Szczegóły > tutaj.
Opracował Patryk Popławski na podstawie 400 testów IQ, łamigłówek, zagadek logicznych, zadań matematycznych autorstwa J. Bremnera, P. Cartera, K. Russela, K.E Liber 2009.
Więcej zagadek logicznych znajdziesz w naszym dziale Zagadki logiczne.
Rozwiązanie zagadki znajdziesz tutaj.
Zagadka stosunkowo łatwa — odpowiedź to 48. Ciekawi mnie jedynie jak taki test IQ od organizacji Mensa ma się do takich dostępnych za darmo w internecie. Jak wielka jest przepaść między tymi quizami z neta, a jaki faktycznie jest poziom testu na IQ od Mensy.
iq jest ograniczonym obrazem możliwości umysłowych, a to one wpływają chociażby na jakość koegzystencji osobowości. To jedna z ważniejszych kwestii. Większość Ludzi nie wie co jest ważne. Zadaniem mniejszości jest m. in. słuszna pomoc dla świata (Ludzie powinni żyć w synergii), i nie zmarnowanie swoich maksymalnych możliwości — wielu ludzi wybitnych się (względnie) gubi.
Zanim odpowiesz przeczytaj dokładnie.
Poznałem kilka osób o rzekomo wysokim ilorazie inteligencji. Pod względem intelektualnym jednak byli to przeciętni ludzie. Zdaje się, że ważniejsze od inteligencji jest to jak się jej używa. Mnie też rozwiązanie wyszło 48 minut.
I to jest prawidłowa odpowiedz
W godzinę pomalują 1,25 płota. Ta zagadka mi się nie podoba bo wynik nie jest “czysty”
Osobiście zaproponowałabym zagadkę:
— Pierwszy mężczyzna może pomalować płot w dwie godziny.
— Drugi mężczyzna może pomalować płot w cztery godziny.
— Trzeci mężczyzna może pomalować płot w sześć godziny.
— Czwarty mężczyzna może pomalować płot w dwanaście godzin.
Wtedy wynik wyszedłby ładny tzn licząc ile pomalują w godzinę:
— pierwszy pomaluje 1/2
— drugi 1/4
— trzeci 1/6
— czwarty 1/12
sprowadzając to do wspólnego mianownika wyjdzie:6/12+3/12+2/12+1/12=1
Odpowiedz wtedy byłaby: godzina.
Wydaje mi się że tego typu zagadki powinny bardziej skupiać się na możliwości wykonania szybkiej analizy niż angażowania obliczeń. W przypadku mojej zagadki co inteligentniejszy czytelnik mógłby dokonać szybkiej analizy w głowie.
48 minut
Bez przesady, w tej zagadce obliczenie jest banalnie proste, więc nie “zaśmieca” zagadki.
Jeśli idzie o definicję Ilorazu Inteligencji to ona jest związana z cechami podmiotu wykonującego działanie, a nie to co jest napisane w wyższym artykule. Każdy z nauczycieli powinien wiedzieć że ROZUM to nie jest wynik działania nauczyciela tylko metodyka nauczania w okresie rozwoju ucznia, który powinien MYŚLEĆ, POZNAWAĆ, dokonywać prawidłowego WYBORU w rezultacie swojego podmiotowego SĄDZENIA o SWOICH decyzjach WYBORU.
A iloraz inteligencji to jest wynik zewnętrznego wpływu na działanie. To odkryto w historii amerykańskich wojsk, które musiały się podporządkować dowódcy, więc na tym polega różnica między inteligencją a ROZUMEM, który nie jest tym jak podporządkować się tylko tym co człowiek jako podmiot sam robi aby żyć i być mądrym. Metodyka nauczania nie powinna sterować zewnętrznie uczniem tylko stosować taką metodykę dzięki której uczeń rozwija SWÓJ ROZUM.
2 godziny