Kalendarium

Filozofuj z kalendarium #40

5 października 1713 r. – w Langres urodził się Denis Diderot, francuski filozof, pisarz, krytyk literatury, główny redaktor Encyklopedii, nad którą (z przerwami spowodowanymi kilkakrotnym osadzeniem w więzieniu z powodu oskarżenia o ateizm) pracował 27 lat. Tworząc swe najsłynniejsze dzieło Kubuś Fatalista i jego pan, dał się poznać jako zwolennik teorii predestynacji. Poglądy religijne Diderota ewoluowały z biegiem lat od teizmu przez deizm aż do ateizmu materialistycznego. Zajmowanie się kwestią Boga uznał ostatecznie za zbędne, gdyż w przyrodzie nie ma oznak jego istnienia, a praw moralnych należy szukać w prawach natury, a nie religijnych przesądach. W epistemologii opowiadał się za wyższością nauk eksperymentalnych nad spekulatywnymi. Jako pisarz jest twórcą teorii dramatu mieszczańskiego polegającej na synkretycznym połączeniu elementów komedii i tragedii. Teorię tę przedstawił między innymi w Rozmowach o „Synu naturalnym” i O poezji dramatycznej.

Całe kalendarium za okres: wrzesień–październik dostępne jest w nr 4 (10) „Filozofuj!”, który można kupić > tutaj.

Opracowała: Karolina Mierczak

Ilustracja: Malwina Adaszek


Osoby, które chciałby pomóc przy tworzeniu kalendarium, zapraszamy do współpracy. Szczegóły są > tutaj.

 

Numery drukowane można zamówić online > tutaj. Prenumeratę na rok 2024 można zamówić > tutaj.

Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać tutaj.

Skomentuj

Kliknij, aby skomentować

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy