Logika Codzienna Vlog

Jakub Pruś: Logika Codzienna #10: Myśleć rzetelnie i mówić jasno, czyli kultura logiczna

Jak myśleć logicznie, mówić precyzyjnie i w rezultacie działać dobrze? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie "mamy w genach"! A tak poważnie, to chciałem opowiedzieć o najlepszych standardach myślenia i dyskutowania, które można znaleźć … wcale nie u Anglosasów, tylko w dwudziestowiecznej Polsce! Te dobre praktyki (jak bardzo nam dziś potrzebne!) były rozwijane i krzewione już pod koniec dziewiętnastego wieku i to właśnie z tego powodu polscy logicy i filozofowie byli znani! Jak pisał Tadeusz Kotarbiński: "nazwa 'logik polski' jest symbolem swoistego mistrzostwa, podobnie jak nazwa „śpiewak włoski” w innym fachu".

0:00 – intro 

0:31 – Szkoła Lwowsko-Warszawska 

3:11 – trzy składowe kultury logicznej 

6:20 – etos myślenia i mówienia? 

7:33 – trochę megalomanii 

8:25 – po co Ci kultura logiczna?


Materiał zrealizowany we współpracy z Instytutem Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie. Kadr zawdzięczam Uniwersytetowi Jana Kochanowskiego w Częstochowie, który gościł mnie podczas szkolenia zorganizowanego przez Fundację Marsz dla Nauki w ramach programu finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki “Nakręcona nauka”.


Jakub Pruś – pracuje w Instytucie Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie. Redaktor czasopisma „Forum Philosophicum”. Zajmuje się teorią argumentacji i logiką prawniczą. Miłośnik szachów, zapasów i śpiewania kołysanek.


Logika Codzienna na YouTube

Numery drukowane można zamówić online > tutaj. Prenumeratę na rok 2024 można zamówić > tutaj.

Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać tutaj.

Skomentuj

Kliknij, aby skomentować

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy