Logika Zagadki logiczne

Zagadki logiczne #5: Zagadka starszego referenta

Pozostajemy w Pcimiu, ale przenosimy się do urzędu gminy. Ze zdumieniem odkrywamy, że tam też w poczekalni jest komplet numerów „Filozofuj!”. Pytanie brzmi: Który jest rok? ;) OK, to tylko żart na rozgrzewkę. W urzędzie gminy otrzymujemy zapytanie ofertowe ws. zlecenia na wykonanie tablic z numerami domów. Wójt postanowił zafundować je mieszkańcom głównej ulicy Pcimia. Starszy referent chce sprawdzić, czy mamy głowę na karku. Zachęcamy do porannej gimnastyki umysłowej.

Najnowszy numer: Filozofia czasu

Zapisz się do newslettera:

---

Filozofuj z nami w social media

Najnowszy numer można nabyć od 23 marca w salonikach prasowych wielu sieci. Szczegóły zob. tutaj.

Numery drukowane można zamówić online > tutaj. Prenumeratę na rok 2018 można zamówić > tutaj.

Aby dobrowolnie WESPRZEĆ naszą inicjatywę dowolną kwotą, kliknij „tutaj”.

Zachęcamy Was do nadsyłania zagadek logicznych oraz zaobserwowanych „wpadek” logicznych (również naszych): redakcja@filozofuj.eu.


Zagadka starszego referenta*

Starszy referent, z błyskiem w oku, przedstawia nam sprawę:

Na głównej ulicy jest 100 budynków. Zlecenie polega na wykonaniu tablic z ich numerami. Czy może pan wyliczyć, ile będzie potrzebnych dziewiątek?

 

Odpowiadając na pytania, opiszcie, jakim sposobem doszliście do rozwiązania.

 

* Na podstawie książki Raymonda Smullyana: Jaki jest tytuł tej książki?, tłum. Bohdan Chwedeńczuk, Książka i Wiedza 2004.

Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać tutaj.

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy