Wyśniona, spełniona, niemożliwa…? Reżyserka Poprzedniego życia, Celine Song, przypomina, że miłość to przede wszystkim zaangażowana relacja, rodzaj połączenia między dwoma czującymi istotami, które na skutek niezrozumiałego splotu zdarzeń odnajdują się w chaotycznym świecie. Motyw odnajdowania sugeruje stan uprzedniej przynależności. Czy para protagonistów Nora (Greta Lee) i Hae Sung (Teo Yoo) spotkali się w ramach poprzednich wcieleń?
Koreańskie pojęcie In-Yun zostało przetłumaczone w dziele jako „opatrzność” lub „przeznaczenie”, co zbliża je niebezpiecznie do amerykańskiej sztampy. Jednak w swoim chińskim źródłosłowie In-Yun odnosi się do buddyjskiej prawdy o „dwunastu ogniwach współzależnego powstawania”. Prawda ta tłumaczy powstanie relatywnego świata (czyli tego, który percypujemy) jako efektu wzajemnych wpływów zjawisk. Co w tej kosmologicznej koncepcji jest najciekawsze, to że źródeł istnienia zjawisk próżno szukać w rzeczywistości, ponieważ jedyną faktyczną przyczynę zaistnienia świata stanowią… poglądy utrzymywane w umyśle.
[z opisu dystrybutora Gutek Film]„Poprzednie życie” przywołuje ducha trylogii Richarda Linklatera i najlepszych nowojorskich opowieści filmowych. Historii rozpiętej między Nowym Jorkiem i Seulem, nowoczesną technologią i upragnionym dotykiem, wspomnieniami i teraźniejszością, towarzyszą echa buddyjskiej refleksji nad przeznaczeniem i duchowym wymiarem relacji. To nawiązanie jest nieprzypadkowe: reżyserka „Poprzedniego życia” pochodzi z Korei Południowej. Swój magiczny debiut, kolejny przebój od studia A24, okrzyknięty przez amerykańską krytykę „najlepszym filmem roku”, Celine Song osnuła wokół własnych wspomnień. W rezultacie powstała niezwykła historia o miłości, utraconych nadziejach i nowych szansach. I tej nieuchwytnej tęsknocie za poprzednim życiem, którą nosi w sobie każdy z nas.
Najbliższe Spotkania Filozoficzne odbędą się w następujących miastach:
Wrocław | Kino Nowe Horyzonty | 9 października. godz. 19:00
Wydarzenie: http://bitly.pl/id2tD
Bilety: http://bitly.pl/MWYuM
Prowadzący:
Rozmowę po seansie poprowadzi Tadeusz Kokurewicz. Z wykształcenia filozof, od dekady zajmujący się popularyzacją oraz nauczaniem filozofii i etyki. Od kilku lat prowadzący spotkania filmowe, zarówno dla młodzieży licealnej jak również instytucji kultury. Szczególną uwagę poświęca uniwersalnym zagadnieniom dotyczącym kondycji ludzkiej. Film traktuje jako równorzędny z literaturą, sztuką i filozofią, sposób opisu naszych dylematów moralnych i egzystencjalnych.
Toruń | Kino Centrum | 11 października, godz. 18:00
Wydarzenie: http://bitly.pl/id2tD
Bilety: http://bitly.pl/MWYuM
Prowadzący:
Rozmowę po seansie z udziałem prof. Krzysztofa Abriszewskiego z Instytutu Nauk o Kulturze UMK poprowadzi Radosław Osiński.
Katowice | Kino Światowid | 12 października, godz. 18:00
Wydarzenie: http://bitly.pl/8QJZc
Bilety: http://bitly.pl/25WtN
Prowadzący:
Rozmowę po seansie poprowadzi dyrektor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Dariusz Kubok.
Kraków | Kino Pod Baranami | 12 październik, godz. 20:00
Wydarzenie: http://bitly.pl/h3ljR
Bilety: http://bitly.pl/T0QEe
Prowadząca:
Rozmowę po filmie poprowadzi mgr Anna Piskorska z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego – filmoznawczyni z filozoficznym zapleczem, autorka licznych kursów i projektów naukowych o tematyce łączącej obie te dziedziny.
Warszawa | Kino Muranów | 12 października, godz. 19:00
Wydarzenie: http://bitly.pl/Gn1kV
Bilety: http://bitly.pl/kH8Id
Opracowanie: Anna Maria Piskorska
Prowadzenie portalu filozofuj.eu – finansowanie
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Ilustracja: od organizatora
Skomentuj