Problemy podjęte w wykładzie dotyczyły rozumienia procesu myślenia oraz istoty zła. Profesor wspomniał o złu w kontekście II wojny światowej i zasygnalizował dwa sposoby myślenia filozofów na ten temat. Pierwszy możemy przypisać Emmanuelowi Levinasowi, który twierdził, że II wojna światowa to „niewyobrażalne zło”; drugi – Nicolaiowi Hartmannowi, wedle którego z perspektywy świata platońskich idei „nic się nie stało”, gdyż idee nadal są w niezmiennej postaci. W odczycie filozof zaznaczył również, że do tej pory myślenie nie uchroniło nas przed złem w przedstawionym powyżej rozumieniu. Wręcz przeciwnie, myślenie stało się źródłem zła, gdyż spowodować zło może „ten, kto myśli sprawnie i logicznie”, a dokładnie ten, kto kieruje się intelektem. Profesor powiedział też, że rozwiązaniem problemu zła i myślenia jest właściwe użycie rozumu i tym sposobem czynienie dobra. Jeżeli ludzie będą empatyczni, będą słuchać siebie nawzajem, obdarzać się miłością, myśleć o drugim, będą mieli szansę przybliżyć się do dobra.
Po wykładzie przewidziany był czas na rozmowę z Profesorem. Przeprowadziły ją Liliana Gołąb, studentka filozofii na UPJPII w Krakowie oraz Anna Maria Smoleń, doktorantka filozofii UPJPII. W rozmowie poruszono takie problemy jak: znaczenie bezmyślności w życiu, bezmyślność a głupota, myślenie rodzące się z nienawiści. Następnie szansę na zadanie pytań miały osoby z publiczności, które były bardzo aktywne. Zadawały pytania nie tylko odnoszące się do antropologii filozoficznej lecz także do sytuacji we współczesnym świecie związanej z rozwojem SI. Następnie spotkanie zostało oficjalnie zakończone przez prezesa Koła Kacpra Kicińskiego, który podziękował uczestnikom za przybycie i zaprosił na następne wydarzenia z cyklu Filozofia pod Wawelem.
[Opracowanie: Liliana Gołąb]
Autor zdjęć: prof. Adam Walanus, źródło: www.adamwalanus.pl
Prowadzenie portalu filozofuj.eu – finansowanie
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Skomentuj