Stanisław Lem został ogłoszony Patronem Roku Literackiego 2021 uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dn. 27 listopada 2020. Jest to postać wyjątkowo zasłużona zarówno fantastyce, jak i filozofii, choć częściej kojarzona ze swoim dorobkiem literackim. W „Filozofuj!” czujemy się zobligowani, by obdarzyć Stanisława Lema szczególną uwagą i pokazać światu, że Lem był nie tylko świetnym pisarzem, ale i filozofem. Mnogość wątków filozoficznych w twórczości mistrza jest tak liczna, że skłoniła nas, by zorganizować dedykowane spotkanie Klubu „Filozofuj!”.
Temat zaplanowanej dyskusji to „Czy Stanisław Lem był ateistą”, ale nie nie dajcie się zmylić! Naszym celem nie jest szufladkowanie poglądów Lema, lecz filozoficzna wyprawa do krainy fantastyki, po to by dowiedzieć się czegoś o Bogu, religii i wierze. Będziemy rozmawiać m.in. o tym:
- jakie rozważania eschatologiczne występują u Lema i jaki jest ich związek z kwestią tożsamości osobowej,
- jaką wizję przyszłego rozwoju religii roztacza pisarz w Podróży XXI,
- na czym polega Lemowska analiza zakładu Pascala
oraz o wielu innych ciekawych zagadnieniach. Temat przez nas podejmowany nie jest łatwy, ale razem z prowadzącym dr. Filipem Kobielą, oraz dyskutantami, dr. hab. Pawłem Grabarczykiem i dr. Piotrem Lipskim, pokażemy, że nawet w dobie baniek informacyjnych i rosnącej polaryzacji w mediach społecznościowych, o trudnych tematach nie tylko da się dyskutować, ale można to robić w niesamowicie angażujący sposób – oczywiście, jeżeli tylko dysponujemy podstawowym przybornikiem narzędzi filozoficznych 😉
Zapraszamy wszystkich wyjadaczy filozoficznych, jak i osoby, które po prostu lubią Stanisława Lema lub które chciałyby posłuchać czegoś ciekawego w miłej, kawiarnianej atmosferze.
Na przybyłych będą czekać numery „Filozofuj!” w promocyjnej cenie 😉
Szczególne podziękowania kierujemy do naszych partnerów:
Fundacji PZU
Kawiarni Centralnej
Miasta Lublin
Nasi paneliści:
Paweł Grabarczyk – dr hab., adiunkt w IT University of Copenhagen oraz w Instytucie Filozofii UŁ. Filozof analityczny zajmujący się głównie filozofią języka (teoriami znaczenia) oraz filozofią umysłu. Obecnie podejmuje badania z pogranicza filozofii i groznawstwa – ontologii gier, wirtualnej rzeczywistości i zjawisk losowości w grach (tzw. lootboxy). Interesuje się historią komputeryzacji (pracuje właśnie nad książką o ośmiobitowym Atari) oraz demosceną. W wolnych chwilach lubi czytać, grać, biegać lub nie robić zupełnie nic.
Piotr Lipski – dr, adiunkt w Katedrze Teorii Poznania KUL, absolwent MISH UJ. Rodzinny człowiek (mąż Żony i ojciec gromadki dzieci), od dawna cyklista, bibliofil i miłośnik fantastyki naukowej, od niedawna ogrodowy astroamator i introligator.
Prowadzący:
Filip Kobiela – doktor filozofii, adiunkt w Zakładzie Filozofii AWF w Krakowie, członek zarządu Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Zajmuje się ontologią, epistemologią i filozofią gier, wykorzystując dokonania tradycji fenomenologicznej i analitycznej. W swoich badaniach stara się między innymi kontynuować rozważania polskich filozofów XX wieku, w tym zwłaszcza Romana Ingardena oraz Stanisława Lema. Jest pomysłodawcą i współredaktorem antologii Filozoficzny Lem, która wkrótce ukaże się drukiem.
Czas: 22 października (piątek), godz. 17:00–18.30
Miejsce: Kawiarnia Centralna w Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, Lublin
Biorę udział! > Link do wydarzenia FB
zob. relację WIDEO z ostatniego spotkania Klubu „Filozofuj!” w Krakowie i spotkań w innych miastach.
Kluby „Filozofuj!” – to nieformalne grupy współpracowników i sympatyków czasopisma „Filozofuj!”, organizujące w swoich miejscowościach imprezy (np. konferencje, spotkania dyskusyjne lub promocyjne) popularyzujące filozofię pod patronatem Redakcji „Filozofuj!”. Więcej informacji > tutaj.
Skomentuj