Głównym celem dyskutowanej książki, jest ukazanie różnego rodzaju interpretacji podmiotowości i podkreślenie ich wpływu na rozstrzygnięcia o charakterze etycznym. Autorów łączy silne przekonanie, że nie ma etyki normatywnej bez podmiotu sprawczego. Przedstawione badania nawiązują do tradycji badawczej filozofii klasycznej, jak i do innych modeli interpretacyjnych obecnych w myśli współczesnej, zwłaszcza do fenomenologii i hermeneutyki. Całość przeprowadzonych analiz bierze także pod uwagę dzisiejsze przemiany światopoglądowe, kulturowe i społeczne, które odcisnęły swoje nieodwracalne piętno na rozumieniu podstawowych kategorii myśli chrześcijańskiej, do której należy kategoria podmiotu. Współczesne wyzwania związane m.in. z rewolucją biotechnologiczną, zagadnieniem wojny sprawiedliwej czy etyką relacji międzynarodowych wymagają rzetelnej współpracy wszystkich środowisk intelektualnych, dla których najważniejszym punktem odniesienia jest promocja podmiotowości każdej jednostki ludzkiej oraz obrona jej przyrodzonej i niezbywalnej godności. W książce proponowana jest koncepcja mocnego podmiotu będąca wyrazem pewnego optymizmu w nieprzebrzmiałą jeszcze do końca myśl mocną osadzoną na fundamentach refleksji metafizycznej. Metafizyka to nie tylko Arystoteles i św. Tomasz, gdyż trudno dziś mówić o naturze podmiotu, jego tożsamości i normatywności bez odniesienia do fenomenologii i hermeneutyki oraz nauk humanistycznych, których wiedza pomaga nam zrozumieć meandry ludzkiej podmiotowości. Autorzy uważają, że największym wyzwaniem obecnego czasu jest radykalne osłabienie podmiotowości, ciche znikanie podmiotu i jego obumieranie w polityczno-technologicznych strukturach świata, które prowadzą jednostki i społeczeństwa do głębokiej dehumanizacji. Dlatego konsekwentna promocja mocnej formy podmiotowości, którą autorzy starali się pokazać, dotyczy nie tylko ochrony fundamentu moralności, ale łączy się także z obroną wyjątkowości bytu ludzkiego i jego niezbywalnej godności. Dyskutowana podczas debaty monografia stanowi zwieńczenie kolejnego etapu wieloletniej współpracy naukowej między Instytutem Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie i Instytutem Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Debata odbędzie się w poniedziałek, 30 stycznia 2023, o godz. 17.00 i będzie transmitowana na kanale YouTube Akademii Ignatianum w Krakowie.
Uczestnicy debaty i tematy wystąpień:
Wprowadzenie — Autorzy książki
Prelegenci:
Prof. Aleksander Bobko (URz): „Czy istnieją granice <rozmiękczania> etyki?”
Dr hab. Piotr Domeracki, prof. UMK: “Etyka bez podmiotu czy podmiot bez etyki? Mocne
wartościowania słabego podmiotu“
Dr hab. Sebastian Gałecki, prof. UJD: „Podmiot jako dynamiczna tożsamość”
Debatę poprowadzi Dr Magdalena Kozak (AIK)
Organizatorzy: Centrum Etyki Chrześcijańskiej im. T. Ślipko SJ, Wydział Filozoficzny Akademii Ignatianum w Krakowie, Instytut Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie
Link do wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=CSLtwuQpPwY
Skomentuj