Od kwietnia br. w szkołach podstawowych prace domowe będą nieobowiązkowe i nieoceniane (w klasach IV-VIII) lub w ogóle zlikwidowane (w klasach I‑III). Od września br. zaś oceny z etyki i religii, czyli dwóch przedmiotów nieobowiązkowych, nie będą wliczane do średniej ocen rocznych.
Celem zmiany jest zapewnienie uczniom równych szans w uzyskiwaniu średniej ocen
– tłumaczy MEN.
Zmianie ulega rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U.
z 2023 r. poz. 2572). Intersujące nauczycieli etyki zmiany dotyczą § 18 i § 19.
W § 18 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne, do średniej ocen, o której mowa w ust. 1, wlicza się także roczne oceny klasyfikacyjne uzyskane z tych zajęć.”.
Poprzednio punkt ten brzmiał:
„2. Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne, religię lub etykę, do średniej ocen, o której mowa w ust. 1, wlicza się także roczne oceny klasyfikacyjne uzyskane z tych zajęć.”.
W § 19 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne, do średniej ocen, o której mowa w ust. 1, wlicza się także końcowe oceny klasyfikacyjne uzyskane z tych zajęć.”.
Poprzednio punkt ten brzmiał:
„2. Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne, religię lub etykę, do średniej ocen, o której mowa w ust. 1, wlicza się także końcowe oceny klasyfikacyjne uzyskane z tych zajęć.”.
Przypominamy, że w świetle aktualnych przepisów (§ 4 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych i art. 109 ust. 1 pkt 1–7 i ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe) etyka (ani religia) nie zalicza się do zajęć dodatkowych (ani obowiązkowych).
źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
Materiały do pobrania:
Rozporządzenie ME z 22 marca 2024 r.
Rozporządznie MEN z 22 lutego 2019 r.
Prowadzenie portalu filozofuj.eu – finansowanie
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Skomentuj