Spotkania Koła odbywają się dwa razy w miesiącu w formie online. Każdy z Uczestników jest proszony o oglądnięcie zaplanowanego filmu we własnym zakresie (polecamy platformy Netfliks, Player, CDA, VOD i inne) przed spotkaniem dyskusyjnym Koła. Naszym celem jest pokazanie, że filozofia jest mocno obecna w historii kina a problemy, z którymi mierzą się bohaterowie wielu znanych filmów, mają u swoich źródeł odwieczne dylematy natury etycznej i filozoficznej. Wybierając dwa filmy na każdy miesiąc, o których chcemy z Wami dyskutować, kierowaliśmy się przede wszystkim aktualnością podejmowanych treści, wagą problemów, przekazem, który każdy reżyser i grający aktorzy, kierują do nas jako odbiorców. Nasze warsztaty trwają 1–1,5 h (w zależności od Waszej gotowości i potrzeby dyskusji), bazują na dialogu, a więc umiejętności słuchania, otwartości na różne interpretacje i analizy, oraz chęci poznania Waszych stanowisk. Prowadzący ze swojej strony gwarantują wskazanie konkretnych tropów filozoficznych w postaci nazwisk, stanowisk, tytułów książek, w których problemy przedstawione w danym filmie znajdują swoje filozoficzne rozwinięcie i wyjaśnienie.
Serdecznie zapraszamy Wszystkich miłośników kina i filmu! Jeśli tylko chcecie podzielić się swoimi refleksjami, albo tylko posłuchać co inni mają do powiedzenia, to nasze spotkania są dla Was otwarte. Filozofia nie musi być nudna, trudna i abstrakcyjna. Ona jest cały czas obecna w naszym życiu i towarzyszy nam na każdym kroku – nawet jeśli nie jesteśmy tego do końca świadomi.
[opracownie: IF UIK]
Wszystkich zainteresowanych udziałem w Kole zapraszamy do zgłoszeń na adres:
magdalena.kozak@ignatianum.edu.pl
Poniżej załączamy grafik kolejnych spotkań i filmów, które będą omawiane.
[opracowanie: dr Magdalena Kozak]
Prowadzenie portalu filozofuj.eu – finansowanie
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Ten A. (Andrew?) Tarkovsky to musi być jakiś znajomy Stachursky’ego (nie pamiętam, ale ten drugi chyba tylko same krótkometrażówki robił).
A dlaczego nie ma żadnego Herzoga? Za trudny?
PS
Dziś mamy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego