Kalendarium

Filozofuj z Kalendarium #358

5 maja 1813 r. w Kopenhadze urodził się Søren Kierkegaard – duński filozof, teolog i poeta, uznany za prekursora chrześcijańskiej filozofii egzystencjalnej. Dorastał w gorliwie religijnej protestanckiej rodzinie, co wpłynęło na jego zainteresowania filozoficzne. Studiował teologię, w trakcie studiów prowadził bogate życie towarzyskie i przyjaźnił się z Hansem Christianem Andersenem. Ważny dla jego twórczości moment stanowiło zerwanie zaręczyn z Reginą Olsen, które wpłynęło na późniejsze rozważania filozofa na temat miłości. Istotne elementy myśli Kierkegaarda stanowią m. in. interpretacja pojęć religii chrześcijańskiej, problemy związku religii z moralnością, postawy w obliczu śmierci, zagadnienia związane z indywidualnością oraz krytyka myśli Hegla.

Całe kalendarium możesz przejrzeć tutaj.

Najnowszy numer można nabyć od 2 listopada w salonikach prasowych wielu sieci. Szczegóły zob. tutaj.

Numery drukowane można zamówić online > tutaj. Prenumeratę na rok 2023 można zamówić > tutaj.

Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać tutaj.

Skomentuj

Kliknij, aby skomentować

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy